Vooral modderstromen met puin vanuit de heuvels maakten slachtoffers in Spanje
In Spanje zijn drie dagen van nationale rouw begonnen. Het land staat stil bij de zeker 95 slachtoffers van het recente noodweer. Het vele regenwater was problematisch, maar de manier waarop dat zich een weg baande richting Valencia bleek nog erger.
Voor de tweede dag op rij zijn er in Spanje reddingswerkzaamheden aan de gang. De nood is het hoogst in de provincie Valencia, en dan met name in de zuidelijke voorsteden van de gelijknamige provinciehoofdstad. Die plaatsen zijn het zwaarst getroffen door het noodweer van de afgelopen dagen.
Niet alleen viel daar een extreme hoeveelheid regenwater, ook kregen de voorsteden een enorme hoeveelheid water vanuit de heuvels voor de kiezen. En daar viel op dinsdag nóg meer regen dan elders in het gebied.

Water bereikt 'krankzinnige' snelheid
Al dat water heeft zich vervolgens via beken, kanalen en rivieren een weg gebaand naar de lager gelegen voorsteden van Valencia. Door de kracht van het water werden verschillende bruggen over de Barranco del Poyo bij het plaatsje Paiporta weggeslagen. Ooggetuigen zeggen dat de snelheid van het water "krankzinnig" was. Dat stadje, dat zo'n 27.000 inwoners telt, werd uiteindelijk ook het hardst geraakt. Inmiddels zijn alleen al daar zeker veertig doden geteld.
Paiporta en andere kleine voorsteden liggen ingeklemd tussen twee waterwegen: de Turia en de Barranco del Poyo. De Turia is in de jaren vijftig om het centrum van Valencia heen geleid. Maar juist daardoor zijn nu de zuidelijke voorsteden van de stad het slachtoffer van het water, vooral doordat het water allemaal troep meesleepte vanuit de heuvels: modder, boomstammen, takken en auto's.
Premier Pedro Sánchez en oppositieleider Alberto Núñez Feijóo zullen donderdag afzonderlijk van elkaar een bezoek brengen aan de provincie Valencia. Donderdag is in de Spaanse regio's Andalusië, Aragón, Castilië en León, Catalonië, Extremadura en Valencia nog een weeralarm van kracht. Er wordt opnieuw veel regen verwacht.
Tienduizenden huishoudens zaten donderdagochtend nog zonder stroom en drinkwater. Ook worden wegen geblokkeerd door wrakken van voertuigen die zijn meegesleurd door het water.


