Pro-Russische regeringspartij wint verkiezingen Georgië volgens eerste uitslagen
De kiescommissie concludeert op basis van 70 procent van de stemmen dat GD (Georgian Dream-Democratic Georgia) 53 procent van de stemmen heeft binnengesleept. Daarmee heeft het een meerderheid in het parlement en kan de conservatieve partij een nieuwe regering vormen.
Toen de stembureaus zaterdagavond sloten, wezen de eerste exitpolls er al op dat het ongemeen spannend zou worden. Vrijwel alle exitpolls voorspelden dat GD de grootste zou worden, maar ze waren niet eenduidig over de vraag of de regeringspartij ook een meerderheid zou halen. Volgens sommige exitpolls zou de oppositie op meer dan 50 procent van de stemmen uitkomen.
Zowel Ivanishvili van GD als de vier oppositiepartijen claimden de winst. Maar de eerste uitslagen lijken toch op een overwinning van de zittende regeringspartij te wijzen. De partij verloor veel stemmen in hoofdstad Tblisi, maar compenseerde dat door grote overwinningen op het platteland.
De oppositie heeft al laten weten dat ze de uitslag niet zal accepteren. "Dit is een constitutionele coup", zei Nika Gvaramia namens de coalitie waarin de vier oppositiepartijen zijn verenigd. De partijen beweren dat de kiescommissie "vervalste resultaten" heeft gepubliceerd.
Alle partijen zien verkiezingen als keerpunt in geschiedenis
Over één ding waren alle partijen het voorafgaand aan de verkiezingen eens: deze verkiezingen zijn een keerpunt in de Georgische geschiedenis. Maar over welk pad Georgië moet inslaan ten aanzien van banden met het Westen of Rusland, waren de partijen verdeelder dan ooit.
GD is al sinds 2012 in gemixte coalities aan de macht, maar is sinds de uitbraak van de oorlog in Oekraïne sceptischer geworden over toenadering tot het Westen. Hoewel de partij formeel voorstander is van toetreding tot de Europese Unie, heeft ze het toetredingsproces de afgelopen jaren aanzienlijk bemoeilijkt.
De partij zegt bang te zijn dat het Westen Georgië meezuigt in het conflict met Rusland. Dat ligt gevoelig gezien de vijfdaagse oorlog tussen de twee landen in 2008, een gebeurtenis die bij veel Georgiërs nog vers op het netvlies staat. Liever een goede verstandhouding met Rusland dan Moskou op de kast te jagen met een snelle EU-toetreding, is het standpunt van GD.
Oppositiepartijen willen dat Georgië toetreedt tot EU
De vier oppositiepartijen - hoe verdeeld ook - vinden allemaal dat kandidaat-lidstaat Georgië alles op alles moet zetten om toe te treden tot de Europese Unie. Dat standpunt vindt vooral gehoor bij jonge Georgiërs in de stedelijke gebieden. Mocht GD inderdaad een meerderheid halen, is dat een klap in het gezicht van die mensen.
Het is wel duidelijk dat de verkiezingen onder hoogspanning staan. Rusland beschuldigde het Westen voorafgaand aan de verkiezingen van inmenging. Op sociale media werden veel berichten over onregelmatigheden bij de stembusgang gedeeld. In verschillende plaatsen zouden journalisten en kiezers zijn belaagd bij stembureaus. Ook is in een filmpje te zien dat een man in de stad Marneuli, in het zuidoosten van Georgië, een stembus volpropt met stembiljetten. De kiescommissie sloot het stembureau en verklaarde de uitslag ongeldig. De oppositie en de regeringspartij beschuldigen elkaar ervan achter de verstoringen te zitten.
De definitieve uitslag volgt ergens in de nacht van zaterdag op zondag (Nederlandse tijd).


