Amerikaanse defensieminister schrapt deal met verdachten aanslagen 9/11
De Amerikaanse minister van Defensie Lloyd Austin heeft vrijdag een streep gehaald door de deal die was gesloten met de hoofdverdachten van de aanslagen op 11 september 2001. Zij zouden in ruil voor een bekentenis de doodstraf ontlopen, maar daar steekt Austin een stokje voor.
Khalid Sheikh Mohammed wordt ervan verdacht het brein achter 9/11 te zijn. Samen met twee anderen bekende hij schuld.
Het drietal zou daarmee de doodstraf ontlopen en in plaats daarvan levenslang de gevangenis in moeten. De drie verdachten zitten sinds 2003 vast in het Amerikaanse gevangenenkamp Guantanamo Bay.
De deal was goedgekeurd door Susan Escallier, een hoge functionaris van het Pentagon die toezicht houdt op de oorlogsrechtbank van Guantánamo. Maar Austin vindt dat die beslissing alleen door hem kan worden genomen. In een gepubliceerde memo ontheft Austin Escallier van haar verantwoordelijkheid en trekt hij de overeenkomsten per direct in.
Veel Republikeinen, onder wie de voorzitter van het Huis van Afgevaardigden Mike Johnson, hadden scherpe kritiek op de deal.
