Nederland liet tot onvrede van Duitsland verdachte in grote drugszaak vrij
De man werd op 17 juli opgepakt in Venlo na een onderzoek van de Duitse politie. Op twee plekken in Duitsland en Nederland werden grote hoeveelheden drugs en grondstoffen daarvoor gevonden. Op beide plekken waren zo veel grondstoffen en drugs, dat de politie ongeveer een week nodig had om alles te onderzoeken en af te voeren.
De Duitse justitie zegt tegen NU.nl dat de man werd opgepakt omdat hij ervan wordt verdacht een rol te hebben gespeeld in het transport van grondstoffen voor drugs en drugs zelf. De man werd op verzoek van Duitsland in Nederland opgepakt, maar later vrijgelaten.
Dat gebeurde nadat de rechtbank in Amsterdam had geoordeeld dat dat moest gebeuren. Vanwege privacyoverwegingen zegt de Duitse justitie niet hoe de man heet.
Onduidelijk waarom man werd vrijgelaten
Openbaar aanklager Katja Schlenkermann-Pitts prijst de goede samenwerking met de Nederlandse en Belgische autoriteiten. Maar ze had het naar eigen zeggen beter gevonden als de man was blijven vastzitten in Nederland in afwachting van de overlevering. "Maar de redenen voor zijn vrijlating zijn op dit moment niet bekend", zegt ze.
Duitsland heeft Nederland om overlevering van de man gevraagd. Schlenkermann-Pitts geeft aan dat gebruikelijk is dat met die verzoeken wordt ingestemd. In afwachting van zijn overlevering moest de man wel zijn paspoort inleveren.
Het is onduidelijk waarom de rechtbank in Amsterdam besloot dat de man kon worden vrijgelaten. NU.nl heeft de rechtbank om een reactie gevraagd. De rechtbank Amsterdam geeft aan niet inhoudelijk te kunnen reageren.
Man kan ook zonder paspoort uit handen autoriteiten blijven
Ook de Duitse justitie kan niet vertellen op welke grond de rechter dat besluit heeft genomen. Schlenkermann-Pitts geeft aan dat Duitsland daar niets over heeft gehoord.
De man heeft dus geen paspoort meer. Maar ook zonder paspoort is het mogelijk om uit handen van de autoriteiten te blijven om zo een overlevering te ontlopen.
In de zaak werden ook twee Duitse vijftigers opgepakt, waarvan er inmiddels een is vrijgelaten. De Duitse autoriteiten zoeken nog naar een 54-jarige Belg die mogelijk een rol heeft gespeeld in de zaak.
De politie vond op de twee locaties onder meer duizenden liters chemicaliën en 200 kilo MDMA. Alleen dat laatste al was genoeg om meer dan een miljoen xtc-pillen mee te produceren. Ook werd ongeveer 100 kilo van een grondstof voor de designerdrug 4-CMC aangetroffen.

