Veroordeelde ex-president Zuma mag toch meedoen aan verkiezingen Zuid-Afrika
De Zuid-Afrikaanse ex-president Jacob Zuma mag toch meedoen aan de parlementsverkiezingen in mei. Door een veroordeling in 2021 mocht Zuma eigenlijk nooit meer meedoen met verkiezingen in het land. Maar een rechter heeft dat verbod dinsdag ongedaan gemaakt.
De 81-jarige Zuma werd in 2021 veroordeeld tot vijftien maanden gevangenisstraf wegens minachting van de rechtbank. Ook kreeg hij een verbod opgelegd om mee te doen met verkiezingen.
Dat verbod werd aangevochten door de MK-partij, die in mei met Zuma als uithangbord stemmen wil weghalen bij de regerende ANC-partij. Advocaten voerden aan dat Zuma uiteindelijk slechts een paar weken van zijn straf hoefde uit te zitten.
De kiescommissie van Zuid-Afrika wilde Zuma's verbod handhaven, maar mag dat van de rechter niet doen. "Het besluit van de electorale commissie wordt hierbij afgewezen" staat in het vonnis. De rechtbank gaf geen nadere uitleg over hoe zij tot een oordeel is gekomen.
Zuma was tussen 2009 en 2018 president van Zuid-Afrika namens ANC. in februari 2018 moest hij plaatsmaken voor Cyril Ramaphosa, die kort daarvoor was gekozen tot partijleider. Zuma's presidentschap kenmerkte zich door schandalen, waaronder beschuldigingen van corruptie. Hij heeft altijd ontkend schuldig te zijn en is nooit veroordeeld of zelfs maar aangeklaagd voor corruptie.
Afgelopen januari zette ANC Zuma uit de partij, waarop de oud-president overstapte naar MK. In maart verloor ANC nog een zaak om te voorkomen dat MK mee zou doen met de verkiezingen.
Aanhangers van Zuma verzamelden zich bij de rechtbank. | Beeld: AP