Ierland krijgt met Simon Harris jongste premier van het land ooit
Het Ierse parlement heeft dinsdag de 37-jarige Simon Harris zoals verwacht tot nieuwe premier gekozen. Harris is de zestiende Taoiseach, zoals de premier in Ierland genoemd wordt, en de jongste regeringsleider ooit van het land.
Harris volgt zijn partijgenoot Leo Varadkar op als regeringsleider. Hij erft een moeizame politieke situatie. De coalitieregering worstelt met een tekort aan betaalbare woningen en een toename van migranten.
Varadkar en Harris zijn lid van de rechts-liberale partij Fine Gael (Familie van de Ieren). Met 33 zetels is dat de derde partij in het parlement. Coalitiegenoot Fianna Fáil en oppositiepartij Sinn Féin hebben allebei 36 zetels. Naast Fianna Fáil en Fine Gael zit ook de Green Party in het kabinet.
Harris moet regeren tot het einde van de ambtstermijn van de onverwacht opgestapte Varadkar. Die legde in maart zijn functie neer, naar eigen zeggen om persoonlijke en politieke redenen. De volgende parlementsverkiezingen staan 22 maart 2025 op het programma.
De premier is niet het staatshoofd van Ierland. Dat is de president. Sinds 2011 wordt die functie in Ierland bekleed door Michael Higgins. Hij treedt in 2025 af na twee termijnen van elk zeven jaar. Daardoor zijn in dat jaar dus zowel parlements- als presidentsverkiezingen in Ierland.
