Russische raket met onder anderen Amerikaan aan boord vertrokken naar ISS
Een Russische raket met een Rus, een Belarus en een Amerikaan aan boord is vanaf de Russische ruimtebasis Bajkonoer in Kazachstan succesvol gelanceerd naar het internationale ruimtestation ISS.
De lancering van de Soyuz-raket werd donderdag twintig seconden voor het vertrek afgeblazen vanwege een probleem met de motoren. Nu verliep de lancering wel volgens planning. De raket komt naar verwachting maandagavond aan bij het ruimtestation.
De 54-jarige Amerikaanse Tracy Caldwell-Dyson, die aan boord van de raket is, neemt in het ISS de plaats van een landgenoot in en zal er tot september blijven.
De Rus Oleg Novitsky en de Belarussische Marina Vasilevskaya blijven na aankomst twee weken in het ISS en keren dan terug naar de aarde. Ruimtevaart is een van de laatste domeinen waar Amerikanen en Russen nog samenwerken.
De 33-jarige Vasilevskaya is overigens de eerste Belarussische kosmonaut. In 2022 werd zij als stewardess bij de nationale luchtvaartmaatschappij van Belarus geselecteerd om ruimtevaarder te worden.
