Tientallen doden gemeld na schietpartij en explosie in concertzaal Moskou
Door onze nieuwsredactie22 mrt 2024 om 18:53
In een concertzaal in Moskou heeft vrijdag een schietpartij plaatsgevonden. Daarbij zijn meerdere doden gevallen, bevestigt de burgemeester van de Russische hoofdstad. Het Russische persbureau TASS meldt veertig doden en meer dan honderd gewonden.
Meerdere mannen in camouflagekleding zijn het gebouw binnengedrongen en hebben daar het vuur geopend, meldt de Russische openbaar aanklager.
Volgens het Russische persbureau RIA Novosti gaat het om drie aanvallers. Persbureau Reuters schrijft dat op beelden te zien is dat vijf schutters in camouflagekleding met automatische wapens op mensen schieten.
Er zou zeker één explosie hebben plaatsgevonden. Mogelijk zijn er meerdere explosies geweest. Op beelden is te zien dat er brand woedt in het gebouw.
Over het aantal doden en gewonden is nog veel onduidelijk, mede doordat er nog mensen in het gebouw aanwezig zouden zijn. RIA Novosti meldde dat er mensen zijn geëvacueerd uit de kelder van het gebouw.
Eerder waren er berichten dat mensen zich op het dak hadden verstopt. Het is onduidelijk of er nu nog mensen op het dak zijn. Vanwege de hevige brand in het gebouw zou het dak op instorten staan, melden verschillende media. Maar volgens het Russische persbureau Interfax heeft de brandweer het vuur al onder controle.
De schietpartij vond plaats in het muziekcomplex Crocus City Hall aan de rand van Moskou. Er zijn veel hulpdiensten aanwezig.
De Russische veiligheidsdienst FSB heeft aangekondigd "alle nodige maatregelen" te nemen met betrekking tot de schietpartij, meldt Interfax. Volgens Russische media hebben de autoriteiten veiligheidsmaatregelen getroffen bij vliegvelden en treinstations in Moskou.
Volgens Interfax is de Russische nationale garde bezig met een klopjacht op de daders. De Russische autoriteiten hebben een onderzoek geopend naar wat zij de terreuraanslag in de Crocus City Hall noemen.
Volgens het Amerikaanse Witte Huis is er op dit moment geen indicatie dat Oekraïne betrokken is bij de schietpartij.
De burgemeester van Moskou, Sergey Sobyanin, betuigt zijn medeleven. Hij spreekt van een "verschrikkelijke tragedie".
Ambassades waarschuwden eerder al voor mogelijke aanslagen
Twee weken geleden waarschuwde de Nederlandse ambassade in Moskou Nederlanders in de Russische hoofdstad en andere grote steden voor mogelijke aanslagen. De waarschuwing volgde na een vergelijkbare waarschuwing van de Amerikaanse ambassade.
"Vermijd de komende dagen locaties waar veel mensen samenkomen (bijvoorbeeld drukke winkelcentra, concerten etc.). Wees alert en volg de aanwijzingen van lokale autoriteiten", meldde de Nederlandse ambassade toen.
Leden rockgroep die zou optreden zijn ongedeerd
De Russische rockgroep Piknik zou vrijdagavond optreden in de zaal waar werd geschoten. De schietpartij vond plaats voordat het concert begon. De leden van Piknik zijn niet gewond geraakt, zegt de manager van de rockgroep tegen TASS.
In de concertzaal van Crocus City Hall traden in het verleden meerdere bekende artiesten op. Onder anderen Dua Lipa, Elton John, James Blunt, Eros Ramazzotti en a-ha gaven er shows.
Lees ook ons liveblog over de ontwikkelingen rond de schietpartij in Moskou.
Bronnen voor berichtgeving NU.nl
We gebruiken bij NU.nl verschillende bronnen voor onze (liveblog)berichtgeving. Zo gebruiken we persbureaus als AFP, Reuters en ANP, maar we zijn voor deze ontwikkelingen vooral afhankelijk van Russische media. Die berichtgeving is moeilijker te controleren. Wat betreft de eerste berichtgeving zijn wij van die media afhankelijk, maar we proberen de berichten met behulp van andere bronnen te verifieren.
Heb jij een vraag over dit nieuws?
Om een vraag te kunnen stellen dien je in te loggen. Log in of maak binnen 1 minuut jouw gratis account aan.