Duits OM wil 98-jarige SS'er vervolgen voor misdaden in concentratiekamp
De Duitse justitie wil een 98-jarige man vervolgen voor medeplichtigheid aan de moord op ruim 3.300 mensen in concentratiekamp Sachsenhausen tijdens de Tweede Wereldoorlog. Het is nog niet zeker of hij voor de rechter moet verschijnen.
Daar gaat de jeugdrechtbank namelijk over. Die bepaalt of de Duitser voor de rechter moet verschijnen, omdat hij nog jong was toen hij als bewaker aan het werk ging.
Volgens het Duitse OM heeft de man "meegewerkt aan de wrede en verdorven moord op duizenden gevangenen". De misdaden zouden zijn gepleegd tussen juli 1943 en februari 1945.
In oktober vorig jaar is psychiatrisch onderzoek naar de 98-jarige man gedaan. Uit dat onderzoek bleek dat hij gezond genoeg is om voor de rechter te verschijnen.
Oud-kampbewakers worden niet altijd veroordeeld
Duitsland vervolgt sinds de veroordeling van John Demjanjuk in 2011 vaker voormalige SS-kampbewakers.
Door de hoge leeftijd van de verdachten levert dit lang niet altijd een veroordeling of gevangenisstraf op. Zo wordt een zaak soms afgeblazen als de gezondheid van de verdachte te slecht is. Ook komt het voor dat een verdachte overlijdt tijdens het proces.
De oudste verdachte tot nu toe was Josef Schütz. Hij werd vorig jaar als 101-jarige veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf voor zijn rol in de moord op ten minste 3.500 gevangenen in Sachsenhausen. Hij ging in hoger beroep, maar overleed in april op 102-jarige leeftijd, voordat de zaak was afgerond.
