
Bijna alle slachtoffers van Brits koeltruckdrama waren eerder in Nederland
In oktober 2019 is in de Engelse plaats Grays een koeltruck aangetroffen met daarin de lichamen van 39 mensen. De 8 vrouwen en 31 mannen, onder wie 10 minderjarigen, hadden allen de Vietnamese nationaliteit. De mensen zijn om het leven gekomen door verstikking of oververhitting.
De container met de 39 slachtoffers is vanuit Zeebrugge in België verscheept naar het VK. Ze waren waarschijnlijk al overleden voor de container aankwam in de haven. De man die de vrachtwagen daar heeft opgepikt, is inmiddels veroordeeld tot vijftien jaar gevangenisstraf. Ook twee andere Britten zijn opgepakt voor betrokkenheid bij mensenhandel.
Een vergelijking van vingerafdrukken toont aan dat 38 slachtoffers voor de oversteek naar het VK ook in Nederland zijn geweest. Zij zijn geregistreerd door de Nederlandse autoriteiten. Dat blijkt uit het jaarrapport van Myria, het Federaal Migratiecentrum van België.
Twee jaar geleden was al bekend dat dit gold voor twee minderjarigen. De tieners bevonden zich in een beschermde opvang in Zuid-Limburg. Maar de twee liepen weg en vlak daarna werden ze in België gezien.
De Nederlandse politie wilde de jongens volgen om het smokkelnetwerk te ontrafelen en vroeg de Belgische autoriteiten daarom nadrukkelijk om ze te laten gaan. De jongens reisden met een taxi naar Brussel en stapten vervolgens in de vrachtwagen. Dat was mogelijk niet gebeurd als de Belgische politie het verzoek van de Nederlandse politie had afgewezen en wel had ingegrepen.