Ga naar de inhoud
Logo NU.nl
  • Voorpagina
  • Net binnen
  • Populair
  • Algemeen
  • Economie
  • Sport
  • Media en Cultuur
  • Achterklap
  • Shop
  • Voorpagina
    • Net binnen
    • Meest gelezen
    • Oorlog in Oekraïne
    • Spanningen Midden-Oosten
    • Binnenland
    • Buitenland
    • Algemeen
    • Politiek
    • Uit andere media
    • Video
    • Podcast
    • Weer
  • Economie
    • Klimaat
    • Tech
  • Sport
    • Voetbal
    • Formule 1
    • Wielrennen
    • Tennis
    • Sport Overig
    • Scorebord
    • Sportspellen
    • De Boordradio GP-spel
  • Media en cultuur
    • Films en series
    • Muziek
    • Boek en Cultuur
    • Media
    • Achterklap
    • Koningshuis
    • Tv-gids
  • Overig
    • Slimmer Leven
    • Dieren
    • NUjij
    • Het Woord
    • NUcheckt
    • Opmerkelijk
    • Wetenschap
    • Goed Nieuws
    • Spellen
    • Over NU.nl
    • NUshop
    • Adverteren
Tutu was in dat jaar ook aanwezig bij een interreligieuze dienst in Deventer. De dienst stond in het teken van verbroedering tussen aanhangers van verschillende geloven, waaronder de islam, het christendom en het jodendom.

Zuid-Afrikaanse aartsbisschop en Nobelprijswinnaar Desmond Tutu overleden

Door NU.nl/ANP
26 dec 2021 om 08:06

De Zuid-Afrikaanse oud-aartsbisschop Desmond Tutu, Nobelprijswinnaar en bekend tegenstander van de apartheid in Zuid-Afrika, is zondag op negentigjarige leeftijd overleden.



Eind jaren negentig stelden artsen prostaatkanker vast bij Tutu. Daarna werd hij verschillende keren in het ziekenhuis opgenomen voor onder meer kankerbehandelingen. In 2010 trok hij zich officieel uit de openbaarheid terug.

In juli van dit jaar was hij nog wel te zien in een videoboodschap tijdens de Internationale Aids Conferentie. Hij zag er uitgemergeld uit, maar was intellectueel scherp als altijd.

"Uiteindelijk stierf hij vanmorgen op negentigjarige leeftijd, vredig in het Oasis Frail Care Centre in Kaapstad", laat de familie in een verklaring weten.

Volgens de Zuid-Afrikaanse president Cyril Ramaphosa behoorde Tutu tot "een generatie van uitstekende Zuid-Afrikanen die ons een bevrijd Zuid-Afrika hebben nagelaten", van wie het land nu afscheid moet nemen. Ramaphosa noemde Tutu verder "een patriot die zijn gelijke niet kende, een principieel en pragmatisch leider die betekenis gaf aan de Bijbelse opvatting dat geloof zonder goede werken een dood geloof is."



Tutu (90) overleden: dit was het leven van de antiapartheidsstrijder
Tutu (90) overleden: dit was het leven van de antiapartheidsstrijder

Tutu ontving in 1984 Nobelprijs voor de Vrede

Desmond Mpilo Tutu, geboren op 7 oktober 1931 in Klerksdorp in de provincie Transvaal, was een opgewekte en volhardende tegenstander van de apartheid in Zuid-Afrika. Voor zijn geweldloos verzet kreeg de geestelijke in 1984 de Nobelprijs voor de Vrede.

In 1985 werd Tutu de eerste zwarte aartsbisschop van Kaapstad en daarmee het hoofd van de Anglicaanse Kerk van zuidelijk Afrika. In de jaren tachtig werd Tutu enkele malen gearresteerd, onder meer in 1988 toen hij protesteerde tegen het verbieden van zeventien antiapartheidsorganisaties. De apartheid was volgens Tutu niet alleen onrechtvaardig, maar ook on-Bijbels en onchristelijk.

Hij was midden jaren negentig voorzitter van de Waarheids- en Verzoeningscommissie, die er na het apartheidsregime naar streefde de verschillende bevolkingsgroepen in Zuid-Afrika in vrede met elkaar te laten leven.

De bisschop was een opgewekte en vasthoudende tegenstander van de apartheid in Zuid-Afrika.© ANP
Voor zijn geweldloze verzet kreeg Tutu in 1984 de Nobelprijs voor de Vrede. Deze foto werd een jaar later gemaakt tijdens een persmoment op Schiphol.© ANP
Tutu stond ook bekend om zijn humor en zelfspot.© ANP
Tutu bracht op 30 oktober van dit jaar nog zijn stem uit voor de lokale verkiezingen in Kaapstad. Dit is waarschijnlijk een van de laatste foto's van Tutu in het openbaar.© EPA
De charismatische Tutu geeft een speech tijdens de uitreiking van de Internationale Kindervredesprijs in de Ridderzaal in Den Haag in 2012.© ANP
Tutu was in dat jaar ook aanwezig bij een interreligieuze dienst in Deventer. De dienst stond in het teken van verbroedering tussen aanhangers van verschillende geloven, waaronder de islam, het christendom en het jodendom.© ANP
Tutu tijdens zijn benoeming tot Commandeur in de Orde van Oranje-Nassau in Deventer in 2012.© ANP
Koningin Beatrix ontving Tutu op Paleis Huis ten Bosch in Den Haag.© ANP
Tutu met de dalai lama in 2015.© EPA
In 2019 ontving Tutu de Britse prins Harry, diens vrouw Meghan Markle en hun zoon Archie in Kaapstad.© EPA
Tutu met toenmalig Amerikaans presidentskandidaat Barack Obama in 2006.© EPA
Toon alleen het PlaatjeToon alleen het Plaatje
Desmond Tutu (90) overleden
Desmond Tutu (90) overleden

Tutu had humor en bleef altijd kritisch

Tutu stond bekend om zijn humor en zelfspot. Maar de steeds succesvollere strijd tegen de apartheid had hem zelfingenomen gemaakt, erkende hij in 1996. "Ik hoop dat de mensen mij dat willen vergeven", zei hij in dat jaar, waarin hij afscheid nam als aartsbisschop.

In 2012 werd hij benoemd tot Commandeur in de Orde van Oranje-Nassau. Tijdens zijn bezoek aan Nederland liet hij weten dat de comateuze prins Friso zijn ogen had geopend toen diens vrouw Mabel hem begroette. Dat was waarschijnlijk loslippigheid van Tutu, een bekende van Mabel, omdat de gezondheidstoestand van de prins tot die tijd onderwerp van stilzwijgen was.

Hij bleef tot op hoge leeftijd kritisch. Zo veroordeelde hij in 2014 de Zuid-Afrikaanse president Jacob Zuma na beschuldigingen van corruptie in verband met een dure verbouwing van zijn huis ter waarde van 23 miljoen dollar (20 miljoen euro).


NUjij-reacties

Reacties op dit nieuwsbericht189 reacties

Log in en lees reacties

Lees reacties, stel vragen aan de redactie, geef respect en praat mee over het belangrijkste nieuws.

  • Voorpagina
    • Net binnen
    • Meest gelezen
    • Oorlog in Oekraïne
    • Spanningen Midden-Oosten
    • Binnenland
    • Buitenland
    • Algemeen
    • Politiek
    • Uit andere media
    • Video
    • Podcast
    • Weer
  • Economie
    • Klimaat
    • Tech
  • Sport
    • Voetbal
    • Formule 1
    • Wielrennen
    • Tennis
    • Sport Overig
    • Scorebord
    • Sportspellen
    • De Boordradio GP-spel
  • Media en cultuur
    • Films en series
    • Muziek
    • Boek en Cultuur
    • Media
    • Achterklap
    • Koningshuis
    • Tv-gids
  • Overig
    • Slimmer Leven
    • Dieren
    • NUjij
    • Het Woord
    • NUcheckt
    • Opmerkelijk
    • Wetenschap
    • Goed Nieuws
    • Contact met de redactie
    • Colofon
    • Nieuwsbrieven
    • Over NU.nl
    • Huisregels NUjij
    • Copyright
    • Disclaimer
    • Klachten / Feedback
    • Toegankelijkheid
    • Adverteren
    • Werken bij NU.nl
    • Verzekeringvergelijker

Volg ons op sociale media

  • Volg ons op TikTok
  • Volg ons op Instagram
  • Volg ons op Facebook
  • Volg ons op YouTube
  • Volg ons op X
  • RSS Feed
Download de NU.nl app in de App StoreDownload de NU.nl app in de Google Play Store
  • Contact met de redactie
  • Colofon
  • Nieuwsbrieven
  • Over NU.nl
  • Huisregels NUjij
  • Copyright
  • Disclaimer
  • Klachten / Feedback
  • Toegankelijkheid
  • Adverteren
  • Werken bij NU.nl
  • Verzekeringvergelijker

NU.nl is onderdeel van DPG Media.

  • Cookiebeleid
  • Privacybeleid
  • Gebruiksvoorwaarden
  • Privacy-instellingen

KvK Nummer: 34172906 | BTW Nummer: NL810828662B01

© 2025 DPG Media B.V. Alle rechten voorbehouden