
Gewonde Duitser na anderhalve week uit grot gered
Reddingswerkers zijn anderhalve week in touw geweest om hem uit de grot te halen, waar hij door zijn verwondingen niet op eigen kracht uit kon komen.
De grotonderzoeker heeft zijn zes dagen durende redding ''relatief goed doorstaan'' en ligt in een ziekenhuis. Dat zegt de voorzitter van de Bergwacht Bayern donderdag, die met hulp van anderen de reddingsoperatie heeft uitgevoerd.
Westhauser werd donderdag bovengronds gehaald nadat hij op ongeveer een kilometer onder de grond een ongeluk had gehad. Naar welk ziekenhuis de speleoloog is gebracht, is niet duidelijk. Eerder meldden Duitse media dat hij met een helikopter naar Salzburg in Oostenrijk werd gebracht.
Opgelucht
Westhausers werkgever, een instituut in Karlsruhe, toonde zich donderdag blij met zijn redding. ''Het goede nieuws heeft ons allen bij het instituut opgelucht'', aldus de chef van het Karlsruher Institut für Technologie.
Westhauser liep op eerste pinksterdag op een kilometer diepte hoofdletsel op door vallende stenen. Hij was met twee anderen. Een van hen is teruggegaan om hulp te halen en de ander bleef bij Westhauser.
De Riesending-Schachthöhle, ten noorden van het Beierse Berchtesgaden, is met een diepte van meer dan 1.100 meter en een lengte van ruim 19 kilometer de diepste en langste grot in Duitsland. De grot is uiterst moeilijk in te komen.
Twaalf dagen
Reddingswerkers hebben er twaalf dagen over gedaan om de 52-jarige gewonde speleoloog boven aarde te krijgen. Het was eerst zaak dat de ongelukkige onderzoeker medisch werd onderzocht en behandeld en het duurde geruime tijd voordat een arts de man in de diepte wist te bereiken. Daarna begon een langzame terugkeer die uiteindelijk 6 dagen heeft geduurd.
Donderdagochtend in alle vroegte begon de laatste etappe. Er moest onder andere een kaarsrechte wand van ongeveer 180 meter worden opgeklommen.
Daarbij werd Westhauser, die in een soort brancard vast zat, vrij hangend naar boven gehesen waarbij reddingswerkers zich als tegengewicht naar beneden lieten zakken. Het laatste stuk is een ongeveer 200 meter smalle schacht. De actie donderdag duurde ongeveer een uur langer dan verwacht.
De speleoloog wordt nu eerst worden onderzocht door artsen. Daarna bepalen de reddingswerkers hoe hij verder zal worden vervoerd. Bij de ingang van de grot op de 1800 meter hoge Untersberg is een mobiel noodhospitaaltje ingericht.
Ramptoerisme
De minister van Binnenlandse Zaken van de Duitse deelstaat Beieren Joachim Herrmann wil dat de toegang tot het grottenstelsel wordt afgesloten. ''Technisch is het makkelijk en juridisch gezien houd ik het voor wenselijk gezien de extreme gevaren'', verklaart de bewindsman donderdag.
Herrmann vreest voor ramptoerisme en wil ongelukken voor zijn. Hij vreest dat niet alleen Duitsers een kijkje zullen nemen, maar ook mensen uit de rest van Europa.
''Dat leidt ertoe dat mensen de grot ingaan die dat überhaupt niet kunnen. Het lijkt me noodzakelijk dat voor te zijn'', aldus de politicus.
Bekijk beelden: