Logo NU.nlNU.nl
  • Voorpagina
  • Net binnen
  • Populair
  • Algemeen
  • Economie
  • Sport
  • Media en Cultuur
  • Achterklap
  • Shop
  • Voorpagina
    • Net binnen
    • Meest gelezen
    • Oorlog Oekraïne
    • Binnenland
    • Buitenland
    • Algemeen
    • Politiek
    • Uit andere media
    • Video
    • Podcast
    • Weer
  • Economie
    • Klimaat
    • Tech
    • Wonen
    • Geld
    • Werk
    • Auto
    • Aandelen
  • Sport
    • Voetbal
    • Formule 1
    • Scorebord
    • Sportspellen
  • Media en cultuur
    • Films en series
    • Muziek
    • Boek en cultuur
    • Media
    • Achterklap
    • Koningshuis
    • TV gids
  • Overig
    • Het Woord
    • Kind en Gezin
    • Dieren
    • Eten en drinken
    • Gezondheid
    • NUcheckt
    • Opmerkelijk
    • Wetenschap
    • Over NU.nl
    • NUfolder
    • NUshop
    • Tickets
Dinsdag 30 mei 2023 | Het laatste nieuws het eerst op NU.nl
Militanten ISIS grijpen macht in Iraakse stad Mosul

Militanten ISIS grijpen macht in Iraakse stad Mosul

Door NU.nl/Novum/ANP

10 jun 2014 om 10:49Update: 9 jaar geleden
Delen via WhatsAppWhatsAppDelen via FacebookFacebookDelen via TwitterTwitterDelen via LinkedInLinkedInDelen via E-mailE-mail
Leden van de aan al-Qaeda gelieerde terreurgroep ISIS hebben Mosul, een van de grootste steden van Irak, onder controle. De Iraakse regering heeft de noodtoestand in Mosul afgekondigd. 

Dat meldt al-Arabiya dinsdag. Ook het hoofdkwartier van de provincie zou zijn ingenomen door de militanten. 

Volgens al-Jazeera zijn na gevechten tussen ISIS en de bewaking van een grote gevangenis 2.400 gevangenen ontsnapt. Politieagenten en legereenheden hebben hun posten moeten verlaten. Verschillende politiebureaus gingen in vlammen op. 

De gevechten om de macht in Mosul, 350 kilometer ten noorden van Bagdad, begonnen vier dagen geleden. Eerder dit jaar viel Fallujah ook al in handen van militanten. 

De Iraakse regering is al jaren bezig om de invloed van militanten in de noordelijke regio in te dammen. 

Stand houden

Maandag sprak de gouverneur van Mosul, Atheel Jujaifi, nog tot de inwoners van de stad. "Ik roep de mannen van Mosul op om stand te houden in hun gebieden en deze te verdedigen tegen buitenstaanders."

ISIS staat voor Islamitische Staat van Irak en Syrië en is een op al-Qaeda geïnspireerde jihadistische groepering die is begonnen in Irak. De militanten streven naar islamitisch emiraat waarin de sharia van kracht is.

VN

Secretaris-generaal Ban Ki-moon is 'zeer verontrust' over de situatie in Mosul. Hij heeft alle politieke leiders in Irak opgeroepen een front te vormen tegen de bedreigingen waar het land onder zucht. Ban veroordeelde tevens de aanslagen in de provincies Anbar, Bagdad, Diyala, Nineveh en Salah al-Din, liet zijn woordvoerder Stephane Dujarric weten.

De VN-chef benadrukte dat de bedreigingen voor Irak 'alleen kunnen worden aangepakt op basis van de grondwet en binnen de kaders van het democratische politieke proces'. Ban moedigde de Iraakse regering en de regionale Koerdische regering aan om samen te werken om zo de veiligheid in de provincie Nineveh, waar Mosul de hoofdstad van is, te herstellen. Hij drong er tevens bij lokale politieke, tribale en religieuze leiders op aan om deel te nemen aan een verzoeningsconferentie in Anbar.

VS

De Verenigde Staten zijn ''zeer bezorgd'' over de inname van grote delen van de Iraakse stad Mosul door strijders van de extremistische Islamitische Staat van Irak en de Levant (ISIL). Dat heeft het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken dinsdag laten weten.

''De situatie is extreem ernstig'', aldus een woordvoerder. Hij zei ook dat de VS ''een sterke, gecoördineerde reactie op deze agressie steunt'' en dat de Amerikanen de Iraakse regering daarmee willen helpen. Waaruit die hulp zou moeten bestaan, is niet gezegd.

Bekijk beelden uit Mosul:

Explosies

In een andere Iraakse stad, Baquba, kwamen dinsdag tientallen mensen om. Volgens de lokale politie vonden er twee explosies plaats op een begraafplaats. Het zou gaan om een zelfmoordaanslag.

Tijdens de begrafenis van een hoogleraar liet een terrorist te midden van de rouwenden een bomgordel ontploffen. Er raakten tussen de 28 tot 54 mensen gewond.

Bekijk de ligging van Mosul op de kaart:


Grotere kaart weergeven

Syrië

Het ISIS-offensief heeft in het oosten van Syrië sinds eind april al aan meer dan 630.00 het leven gekost, zo meldt het Syrische Observatorium van de Mensenrechten. Meer dan 130.000 mensen zouden zijn ontheemd.

De beweging lijkt te proberen een groot gebied in het noorden van het land aan te sluiten bij veroverde gebieden in Irak.

Klik op de onderstaande afbeelding voor een interactief overzicht van de opmars van ISIS:

Vijf vragen over ISIS

Leden van de aan al-Qaeda gelieerde terreurgroep ISIS hebben Mosul, een van de grootste steden van Irak, onder controle. De Iraakse regering heeft de noodtoestand in Mosul afgekondigd. Inwoners zijn op de vlucht geslagen.© AFP
Volgens al-Jazeera zijn na gevechten tussen ISIS en de bewaking van een grote gevangenis 2.400 gevangenen ontsnapt. © AFP
Politieagenten en legereenheden hebben hun posten moeten verlaten. Verschillende politiebureaus gingen in vlammen op. © AFP
De gevechten om de macht in Mosul, 350 kilometer ten noorden van Bagdad, begonnen vier dagen geleden. Eerder dit jaar viel Fallujah ook al in handen van militanten. © AFP
Toon alleen het PlaatjeToon alleen het Plaatje
Militanten ISIS grijpen macht in Iraakse stad Mosul
Militanten ISIS grijpen macht in Iraakse stad Mosul

Eerder

  • 07 jun 2014 om 21:09
    Zeker zestig doden door golf van aanslagen in Bagdad
    Zeker zestig doden door golf van aanslagen in Bagdad
  • 29 mei 2014 om 00:58
    Aanslagen in Irak eisen tientallen levens
    Aanslagen in Irak eisen tientallen levens
Beeld: AFP
Delen via WhatsAppWhatsAppDelen via FacebookFacebookDelen via TwitterTwitterDelen via LinkedInLinkedInDelen via E-mailE-mail

Lees meer over:

Irakmosul


Aanbevolen artikelen

Net binnen

  • 10:55
    Venus Williams (42) doet mee in Rosmalen en speelt voor het eerst in Nederland
  • 10:39
    VideoScorebord begint te roken nadat honkbal tegen scherm vliegt in VS
  • 10:18
    Rvc-voorzitter Eringa: 'We wilden graag dat Van der Sar bij Ajax zou blijven'
  • 10:07
    Japan mag huwelijk tussen partners van hetzelfde geslacht niet verbieden

Meest gelezen

  • 1
    Automobilisten op veerboot mee terug naar Ameland door probleem autobrug
  • 2
    OverzichtRusland raakt Oekraïense militaire doelwitten en panden in Kyiv
  • 3
    Derde verdachte opgepakt voor dodelijke steekpartij op festival in Amsterdam
  • 4
    Drones blijven neerregenen op Kyiv, ook mogelijke droneaanval op Moskou
  • 5
    Algemeen directeur Van der Sar stapt op bij Ajax na rampzalig seizoen


Nieuwsvideo's

  • Scorebord begint te roken nadat honkbal tegen scherm vliegt in VS
    Scorebord begint te roken nadat honkbal tegen scherm vliegt in VS
  • Zo ontstaat een spookfile
    Zo ontstaat een spookfile
  • Sheriff bevrijdt beer op ingenieuze wijze uit auto in VS
    Sheriff bevrijdt beer op ingenieuze wijze uit auto in VS
  • Automobilisten zitten uren vast op veerboot in Friese haven
    Automobilisten zitten uren vast op veerboot in Friese haven

  • Voorpagina
  • Economie
  • Sport
  • Media en cultuur
  • Overig
  • Voorpagina
    • Net binnen
    • Meest gelezen
    • Oorlog Oekraïne
    • Binnenland
    • Buitenland
    • Algemeen
    • Politiek
    • Uit andere media
    • Video
    • Podcast
    • Weer
  • Economie
    • Klimaat
    • Tech
    • Wonen
    • Geld
    • Werk
    • Auto
    • Aandelen
  • Sport
    • Voetbal
    • Formule 1
    • Scorebord
    • Sportspellen
  • Media en cultuur
    • Films en series
    • Muziek
    • Boek en cultuur
    • Media
    • Achterklap
    • Koningshuis
    • TV gids
  • Overig
    • Het Woord
    • Kind en Gezin
    • Dieren
    • Eten en drinken
    • Gezondheid
    • NUcheckt
    • Opmerkelijk
    • Wetenschap
    • Over NU.nl
    • Copyright
    • Disclaimer
    • Privacy en cookiebeleid
    • Adverteren
    • Werken bij NU.nl
    • Verzekeringvergelijker
    • Privacy instellingen
  • Over NU.nl
  • Copyright
  • Disclaimer
  • Privacy en cookiebeleid
  • Adverteren
  • Werken bij NU.nl
  • Verzekeringvergelijker
  • Privacy instellingen

Volg ons op:

©2023 DPG Media B.V. – alle rechten voorbehouden