
Nieuws in Cijfers: 2001 voordeligste jaar voor Nobelprijs
Dit blijkt uit cijfers van de Nobelstichting.
2001 was het eerste jaar waarin het prijzengeld werd verhoogd naar 10 miljoen Zweedse kronen. Verrekend naar het prijsniveau van december 2010 is dit ongeveer 1,29 miljoen euro.
Verder blijkt uit de cijfers dat 1919 het minst voordelige jaar was om de Nobelprijs toegekend te krijgen. Naar verhouding was het uitgekeerde bedrag toen slechts 28 procent van het oorspronkelijke prijzengeld waard.
De Nobelprijs wordt sinds 1901 elk jaar uitgereikt. De Zweedse industrieel Alfred Nobel bepaalde in zijn testament dat vrijwel zijn hele vermogen (31 miljoen Zweedse kronen toen, gelijk aan ongeveer 185 miljoen euro nu) gebruikt moest worden voor de oprichting van een fonds.
Dit fonds moest geïnvesteerd worden in veilige waardepapieren en uit de opbrengst zou elk jaar het prijzengeld betaald worden.