Ga naar de inhoud
Logo NU.nl
  • Voorpagina
  • Net binnen
  • Populair
  • Algemeen
  • Economie
  • Sport
  • Media en Cultuur
  • Achterklap
  • Shop
  • Voorpagina
    • Net binnen
    • Meest gelezen
    • Oorlog in Oekraïne
    • Spanningen Midden-Oosten
    • Binnenland
    • Buitenland
    • Algemeen
    • Politiek
    • Uit andere media
    • Video
    • Podcast
    • Weer
  • Economie
    • Klimaat
    • Tech
  • Sport
    • Voetbal
    • Formule 1
    • Wielrennen
    • Tennis
    • Sport Overig
    • Scorebord
    • Sportspellen
    • De Boordradio GP-spel
  • Media en cultuur
    • Films en series
    • Muziek
    • Boek en Cultuur
    • Media
    • Achterklap
    • Koningshuis
    • Tv-gids
  • Overig
    • Slimmer Leven
    • Dieren
    • NUjij
    • Het Woord
    • NUcheckt
    • Opmerkelijk
    • Wetenschap
    • Goed Nieuws
    • Spellen
    • Over NU.nl
    • NUshop
    • Adverteren
Een militair complex in de stad kan zomaar een doelwit zijn in oorlogstijd

Een militair complex in de stad kan zomaar een doelwit zijn in oorlogstijd

Door Tim Wijkman-van Aalst
26 mei 2025 om 05:04

Nederland gaat miljarden euro's extra investeren in defensie. Er komen ook nieuwe defensielocaties bij. In tijden van oorlog zijn die locaties potentiële doelwitten en daardoor gevaarlijk voor de omgeving. Dat maakt de zoektocht naar nieuwe plekken erg lastig.



In de komende jaren investeert Nederland miljarden euro's extra in materieel en personeel. Maar al die mensen en spullen moeten wel ergens worden ondergebracht.

Voormalige kazernes worden opnieuw geactiveerd, zoals de kazerne in Budel waar nu een asielzoekerscentrum is gevestigd. Bestaande kazernes worden uitgebreid, zoals die in Oirschot.

Maar Defensie is ook op zoek naar nieuwe locaties voor oefenterreinen en munitiedepots. Voor een nieuw munitiedepot heeft Defensie het oog laten vallen op een plek in de buurt van Staphorst, blijkt uit een lijst met voorkeurslocaties die vrijdag aan de ministerraad is gepresenteerd.

"Militaire faciliteiten kunnen in oorlogssituaties veranderen in legitieme doelwitten voor een aanval", waarschuwt universitair docent internationaal recht Jessica Dorsey. Dat is vooral gevaarlijk als deze defensielocaties in bewoonde gebieden zijn gevestigd.



Nieuw munitiedepot komt niet in Gronings aardbevingsgebied, maar in Friesland
Zie ook |Nieuw munitiedepot komt niet in Gronings aardbevingsgebied, maar in Friesland

Defensielocaties soms ook in dichtbevolkte gebieden

Op verschillende plekken in ons land zijn al militaire complexen in dichtbevolkte gebieden te vinden, blijkt uit een overzicht van Defensie. Zo huisvesten bijvoorbeeld Den Haag, Amersfoort en Breda belangrijke kazernes of commandoposten in de stad of omliggende woonwijken.

"Bij een aanval op militaire locaties in bewoonde gebieden, is het risico groot dat er schade in de omgeving ontstaat of dat er burgerslachtoffers vallen", legt Dorsey uit. Overigens verbiedt het internationale recht het volgens haar niet expliciet om militaire complexen in bewoonde gebieden te bouwen.

Woonwijken als schild gebruiken is verboden

Het is volgens hoogleraar internationaal publiekrecht Marcel Brus wél verboden om militaire objecten bewust dicht bij burgerlocaties te plaatsen met de bedoeling om burgers als menselijk schild te gebruiken. "In de zoektocht naar nieuwe locaties zal Defensie daarom rekening moeten houden met het risico dat deze plekken aangevallen kunnen worden in oorlogstijd."

Een munitiedepot zal daarom bijvoorbeeld ver van bewoonde gebieden gebouwd worden. Dat moet de kans op schade of burgerslachtoffers zo klein mogelijk maken in het geval dat er iets gebeurt.

Niet alleen militaire complexen zijn een potentieel doelwit in oorlogstijd. Ook infrastructuur zoals wegen, spoorverbindingen, bruggen, energievoorziening en communicatienetwerken kunnen volgens Brus een legitiem doelwit voor een aanval zijn. Door infrastructuur te vernietigen kan een aanvallende partij zijn tegenstander flink verzwakken.

Daarom moet volgens Brus niet alleen een discussie worden gevoerd over nieuwe vestigingslocaties voor Defensie. Ook bij de aanleg van kritische infrastructuur moet wat de hoogleraar betreft gekeken worden naar welke risico's dit met zich meebrengt voor de omgeving in tijden van oorlog.

Tim Wijkman-van Aalst is binnenlandverslaggever

Tim is verslaggever binnenland voor NU.nl en is gespecialiseerd in politie, defensie, veiligheid en telecom. Lees hier meer verhalen van Tim. Heb je een tip? Mail dan naar tim.wijkman@nu.nl.

NUjij-reacties

Reacties op dit nieuwsbericht508 reacties

Log in en lees reacties

Lees reacties, stel vragen aan de redactie, geef respect en praat mee over het belangrijkste nieuws.

  • Voorpagina
    • Net binnen
    • Meest gelezen
    • Oorlog in Oekraïne
    • Spanningen Midden-Oosten
    • Binnenland
    • Buitenland
    • Algemeen
    • Politiek
    • Uit andere media
    • Video
    • Podcast
    • Weer
  • Economie
    • Klimaat
    • Tech
  • Sport
    • Voetbal
    • Formule 1
    • Wielrennen
    • Tennis
    • Sport Overig
    • Scorebord
    • Sportspellen
    • De Boordradio GP-spel
  • Media en cultuur
    • Films en series
    • Muziek
    • Boek en Cultuur
    • Media
    • Achterklap
    • Koningshuis
    • Tv-gids
  • Overig
    • Slimmer Leven
    • Dieren
    • NUjij
    • Het Woord
    • NUcheckt
    • Opmerkelijk
    • Wetenschap
    • Goed Nieuws
    • Contact met de redactie
    • Colofon
    • Nieuwsbrieven
    • Over NU.nl
    • Huisregels NUjij
    • Copyright
    • Disclaimer
    • Klachten / Feedback
    • Toegankelijkheid
    • Adverteren
    • Werken bij NU.nl
    • Verzekeringvergelijker

Volg ons op sociale media

  • Volg ons op TikTok
  • Volg ons op Instagram
  • Volg ons op Facebook
  • Volg ons op YouTube
  • Volg ons op X
  • RSS Feed
Download de NU.nl app in de App StoreDownload de NU.nl app in de Google Play Store
  • Contact met de redactie
  • Colofon
  • Nieuwsbrieven
  • Over NU.nl
  • Huisregels NUjij
  • Copyright
  • Disclaimer
  • Klachten / Feedback
  • Toegankelijkheid
  • Adverteren
  • Werken bij NU.nl
  • Verzekeringvergelijker

NU.nl is onderdeel van DPG Media.

  • Cookiebeleid
  • Privacybeleid
  • Gebruiksvoorwaarden
  • Privacy-instellingen

KvK Nummer: 34172906 | BTW Nummer: NL810828662B01

© 2025 DPG Media B.V. Alle rechten voorbehouden