Het vroor de hele dag in De Bilt: eerste landelijke ijsdag na 762 dagen
In Nederland was zaterdag na 762 dagen weer eens sprake van een landelijke ijsdag: de temperatuur in De Bilt bleef de hele dag onder het vriespunt. Daarmee is er een einde gekomen aan een recordperiode.
De maximumtemperatuur in De Bilt was -0,7 graden, meldt Weeronline. De dag is natuurlijk nog niet helemaal voorbij, maar meteoroloog Johnny Willemsen noemt de ijsdag een zekerheid. "Tussen 5 en 7 uur 's avonds daalde de temperatuur van -0,7 tot -1,1. Dan gaat die echt niet meer boven de 0 stijgen."
Bij een landelijke ijsdag blijft de temperatuur in De Bilt de hele dag onder het vriespunt.
Het koudst was het zaterdag in De Bilt, Deelen (bij Arnhem) en Eelde (bij Groningen), met een maximumtemperatuur van -0,7 graden. In het zuiden van het land en aan de kust steeg de temperatuur wel iets boven het vriespunt. Maar bij een landelijke ijsdag draait het om de meting bij het weerstation in De Bilt.
De vorige landelijke ijsdag was op 17 december 2022: de maximumtemperatuur was toen -0,3 graden. In alle 762 dagen tot zaterdag piekte de temperatuur in De Bilt boven het vriespunt. 2023 en 2024 bleven dus zonder landelijke ijsdag.
Record werd vorige week gebroken
Vorige week werd al bekend dat het oude record (3 januari 1974 tot 27 januari 1976) was gebroken. Toen was er 755 dagen achter elkaar geen ijsdag in De Bilt. Dat record is uiteindelijk dus met zeven dagen aangescherpt. Recenter was er ook een lange periode van 744 opeenvolgende dagen zonder ijsdag: van 25 januari 2019 tot 6 februari 2021.
Regionaal waren er in de afgelopen twee jaar wel ijsdagen. In het Brabantse Hupsel en in Twente bleef de temperatuur vijf dagen onder het vriespunt. De laagste maximumtemperatuur in die periode werd gemeten in Maastricht: op 8 januari werd het daar niet warmer dan -1,9 graden.
Het aantal landelijke ijsdagen neemt snel af. In de periode 1995 tot en met 2004 werden gemiddeld zes ijsdagen per jaar genoteerd. In de jaren tachtig van de vorige eeuw waren er gemiddeld nog ruim tien ijsdagen.
