Israël stuurt vliegtuigen naar Amsterdam na 'zeer gewelddadig incident' tegen Israëliërs
Israël stuurt twee vliegtuigen naar Amsterdam vanwege zorgen over een "zeer gewelddadig" incident in Amsterdam. Dat liet de Israëlische premier Benjamin Netanyahu afgelopen nacht weten. Reden zijn ongeregeldheden rond de wedstrijd tussen Ajax en de Israëlische club Maccabi Tel Aviv.
De onrust in de hoofdstad begon donderdagavond al. Zo waren er meerdere opstootjes tussen pro-Palestijnse demonstranten en fans van het Israëlische Maccabi Tel Aviv.
Op beelden van stadszender AT5 is te zien dat de mobiele eenheid op onder meer de Dam meerdere voertuigen en politiehonden inzette. Volgens de zender probeerden de ME'ers de supporters van Maccabi te beschermen. Toch waren er op meerdere plekken in Amsterdam gewelddadige confrontaties.
De nationale veiligheidsraad van Israël roept landgenoten op in hotelkamers te blijven. Ook krijgen ze het advies om geen kleding te dragen waarmee ze geïdentificeerd kunnen worden als Joods of Israëlisch.
De Israëlische ambassade in de Verenigde Staten spreekt op X over bendes die "honderden fans van voetbalclub Maccabi hebben aangevallen". Ze deelt ook beelden van de onrust op de Dam en aanvallen op meerdere mensen. De video's zijn nog niet onafhankelijk geverifieerd.
Israël zegt Nederland om hulp te hebben gevraagd
Israël vroeg Nederland om te helpen bij het in veiligheid brengen van Israëliërs. Of hier gehoor aan is gegeven, is nog onduidelijk. Het ministerie van Buitenlandse Zaken kon vrijdagochtend niet direct met informatie komen, liet een woordvoerder weten.
Premier Netanyahu spreekt van een "zeer gewelddadig" incident. Hij heeft twee vliegtuigen naar Schiphol gestuurd. Die zouden vrijdagochtend moeten aankomen. Volgens Netanyahu zijn ze gestuurd om "burgers te helpen". Het is niet duidelijk of het om evacuatievluchten gaat.


