Rechter buigt zich over gebiedsverbod Pegida-voorman Edwin Wagensveld
De rechter in Arnhem behandelt woensdagmiddag het bezwaar van Pegida-voorman Edwin Wagensveld tegen het gebiedsverbod dat voor hem geldt in Arnhem. Wagensveld heeft gezegd dat hij een protestactie wil houden voor de rechtbank. Daarbij wordt waarschijnlijk een koran verbrand.
Op grond van het gebiedsverbod, dat burgemeester Ahmed Marcouch hem oplegde, mag de Pegida-leider zich een half jaar lang helemaal niet in Arnhem vertonen. Voor het bijwonen van de rechtszaak in het gerechtsgebouw aan de Walburgstraat geldt een uitzondering.
De rechtbank hanteert woensdag de normale veiligheidsregels, zegt een woordvoerder. Die schrijven onder meer voor dat er in het Paleis van Justitie niets verbrand mag worden. Als er ongeoorloofde dingen gebeuren, grijpt de beveiliging van de rechtbank in.
Om in het gebouw te komen, moeten bezoekers altijd al langs detectiepoortjes. Als er op de stoep van het gerechtsgebouw iets gebeurt, is dat een zaak van de politie.
De politie heeft zich net als de gemeente Arnhem voorbereid op de komst van Wagensveld, zeggen woordvoerders. Zo wordt er rekening gehouden met tegendemonstranten.
Rechtbank zou gebiedsverbod direct kunnen verwerpen
Als Wagensveld voor de behandeling van zijn bezwaar demonstreert, kan hij worden opgepakt op grond van het gebiedsverbod. Als hij dat na de zitting doet, hangt het ervan af of het verbod dan nog geldt, zegt een woordvoerder van de gemeente. De rechtbank zou het verbod ook direct kunnen verwerpen.
Wagensveld kreeg het gebiedsverbod omdat hij afgelopen zaterdag een koran wilde verbranden in Arnhem. Dat werd verboden, maar hij wilde toch komen.
Volgens Marcouch zou dat tot zeer ernstige wanordelijkheden en zelfs terroristisch gevaar kunnen leiden. Enkele raadsfracties willen woensdag aan het begin van de raadsvergadering van Marcouch horen hoe groot de terreurdreiging in Arnhem precies was.
