Celstraffen tot zes jaar voor doodsteken medewerker jeugdhulp Emmen
De rechtbank in Assen heeft celstraffen tot zes jaar opgelegd voor de dood van een 26-jarige begeleider van jeugdzorgcentrum Yorneo in Emmen. De twintigjarige Arek K. krijgt zes jaar cel en tbs. Een zeventienjarige jongen krijgt twee jaar jeugddetentie.
Het incident vond plaats op 14 januari 2023. De 26-jarige vrouw werd levenloos aangetroffen in een plas bloed. Een veertienjarig meisje dat in de instelling woonde, sloeg alarm bij een nabijgelegen café. Meerdere hulpdiensten kwamen ter plaatse, maar de vrouw overleed ter plekke aan haar verwondingen.
De verdachten gingen naar de jeugdzorginstelling om geld te stelen, stelde het Openbaar Ministerie (OM) eerder. De destijds zestienjarige jongen uit Ruinerwold lokte zijn begeleider naar zijn kamer, omdat ze haar sleutels nodig hadden om bij de kluis te komen. Daar werd ze vrijwel direct neergestoken.
K. zou het slachtoffer daarna tegen haar hoofd hebben geschopt. Het tienermeisje zag het geweld gebeuren. Volgens haar had K. de fatale trap uitgedeeld, nadat de medeverdachte had gevraagd of ze echt dood was. Het meisje werd vastgehouden door de verdachten, maar kon later alsnog alarm slaan. De beide verdachten werden kort daarop aangehouden.
Zeventienjarige krijgt maximale straf in jeugdstrafrecht
Het OM eiste twee jaar cel en tbs met dwangverpleging tegen de nu zeventienjarige jongen. Volgens de officier van justitie heeft hij het fatale steekletsel toegebracht. De rechtbank oordeelde donderdag dat hij twee jaar jeugddetentie krijgt, de maximale straf in het jeugdstrafrecht. Ook moet hij in een kliniek voor minderjarigen behandeld worden.
Tegen Arek K. eiste het OM tien jaar cel. Ook eiste justitie tbs met dwangverpleging omdat ze K. verminderd toerekeningsvatbaar acht. Volgens experts van het Pieter Baan Centrum kampt K. met een antisociale persoonlijkheidsstoornis, zwakbegaafdheid en middelenmisbruik. De kans is volgens hen groot dat hij opnieuw in de fout gaat.
De rechtbank besloot K. donderdag zes jaar cel en tbs met dwangverpleging op te leggen.
Daders maakten deel uit van bende
De twee daders maakten deel uit van een bende, waarvan de twintigjarige Jermaine S. uit Emmen een van de leiders zou zijn. Hij zou de jongens die avond opdracht hebben gegeven een overval te plegen. De rechtbank in Assen veroordeelde hem tot vier jaar cel, na een eis van zeven jaar.
Ook de twintigjarige Gino de W. uit Groningen zou een van de leiders zijn. Hij zou de jongens al eerder hebben aangestuurd om overvallen te plegen. Hij kreeg zes maanden cel opgelegd. Het OM had een celstraf van veertig maanden tegen hem geëist.
