Gasleiding Eindhoven vormt geen gevaar meer, nog wel werkzaamheden nodig
De situatie rond de grote gasleiding in Eindhoven die dreigde te bezwijken is sinds woensdagavond weer onder controle. Waterschap De Dommel werkt nu aan het weghalen van een tijdelijke waterpompinstallatie en het stabiliseren van de gasleiding.
De waterpompinstallatie aan de Eindhovense Professor Holstlaan was vermoedelijk de oorzaak van de problemen woensdag, meldt Waterschap De Dommel. Doordat de pompinstallatie verzakte, spoelde er zand rondom de gasleiding weg. Daardoor verzakte de installatie en dreigde de gasleiding te bezwijken.
Het waterschap werkt nu aan het weghalen en demonteren van de pompinstallatie. Vanwege de omvang van de installatie worden daarbij drie kranen gebruikt.
Als dat allemaal is gelukt, kan de gasleiding gestabiliseerd worden, zegt een woordvoerder van het waterschap tegen NU.nl. Naar verwachting duren de werkzaamheden tot en met 15 maart. Na het weekend bepaalt het waterschap welke vervolgstappen nodig zijn.
Netbeheerder Enexis wacht totdat het waterschap groen licht geeft om de gasleiding weer te gebruiken. "Maar het is niet alsof er mensen zonder gas zitten", zegt een Enexis-woordvoerder. "Mensen hebben er nu weinig last van, het was alleen gisteren vervelend."
Barstende gasleiding kon 'flink gevaar' zijn
Door het verzakken dreigde de gasleiding te barsten. Dat kon een "flink gevaar" zijn, meldde de brandweer. De directe omgeving werd afgezet en Rijkswaterstaat adviseerde mensen de omgeving te mijden. De A2 en N2 tussen knooppunten De Hogt en Leenderheide werden in beide richtingen afgesloten.
Enkele mensen die in de directe omgeving waren, werden geëvacueerd. Ook hotels en gebouwen in de omgeving werden geïnformeerd voor het geval dat de veiligheidsregio de situatie niet onder controle kon krijgen. In de omgeving werd ook een NL-Alert verstuurd.
De brandweer haalde samen met Enexis woensdag de druk van de gasleiding. Het gas dat nog aanwezig was in de leiding is afgefakkeld. Daarvoor werd een pijp aan de gasleiding geplaatst, waardoor het gas gecontroleerd kon ontsnappen en ontbranden. Bij het affakkelen kan een vuurpluim van 1 tot 3 meter hoog ontstaan.
De gemeente Eindhoven liet woensdag om 20.45 uur weten dat de situatie rondom de gasleiding weer onder controle was. De maatregelen zijn opgeheven en ook de A2 en N2 konden weer open.
Bij het affakkelen van het gas ontstaat een vuurpluim. | Beeld: ANP
