Ook dit jaar vragen weer meer internationale studenten verblijfsvergunning aan
Ook dit jaar hebben weer meer internationale studenten van buiten Europa een verblijfsvergunning aangevraagd. Daarmee zet de stijgende trend door van het aantal internationale studenten die een verblijfsvergunning aanvragen. Tegelijkertijd is er discussie óf en hoe de instroom afgeremd moet worden.
Voor het komende collegejaar, dat in september begint, hebben al 17.870 studenten een aanvraag ingediend. Vorig jaar waren dat in dezelfde periode 16.630, 1.200 minder dan dit jaar.
Het gaat vooral om studenten uit China, India, de Verenigde Staten, Turkije en Indonesië. Ongeveer 98 procent van hen krijgt ook een verblijfsvergunning.
De Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) behandelt alleen de aanvragen van studenten van buiten Europa. Studenten uit EU-landen en Liechtenstein, Noorwegen en IJsland hoeven geen verblijfsvergunning aan te vragen.
Jaarlijkse piek in asielaanvragen door studenten
Die stijgende trend ziet de IND al jaren, schrijft de organisatie in een persbericht. De afgelopen twee jaar is het aantal aanvragen zelfs met meer dan duizend gestegen ten opzichte van het jaar ervoor.
De IND is verantwoordelijk voor het afhandelen van alle asielaanvragen. In de maanden april tot en met augustus komt daar nog een piek in de aanvragen door de internationale studenten bovenop.
"We weten wanneer de piek in studieaanvragen plaatsvindt, dus kunnen we ons werk daarop inrichten", zegt directeur-generaal Rhodia Maas. Desondanks blijft het volgens haar een hele klus.
Zorgen om toestroom internationale studenten
Demissionair minister Robbert Dijkgraaf (Onderwijs, Cultuur en Wetenschap) wil ondertussen grip krijgen op de instroom van buitenlandse studenten. Die groep zorgt voor te volle collegezalen, hoge werkdruk voor docenten, gebrek aan huisvesting en "zet de toegankelijkheid van opleidingen onder druk", meende de demissionair minister.
Tegelijkertijd benadrukt de minister de toegevoegde waarde van de internationale toppositie die de Nederlandse onderwijsinstellingen bekleden.
Het plan is om onder meer twee derde van de bachelorvakken in het Nederlands te geven. Ook moeten studenten zich verplicht met de Nederlandse taal bezighouden.
Onduidelijkheid over plannen na val kabinet
Maar nu het kabinet is gevallen, is het onduidelijk wat er met de plannen gaat gebeuren. De Tweede Kamer zal in september besluiten of ze het wetsvoorstel van de minister dat dit moet regelen nog wil behandelen.
