Na maanden voorarrest hoort complotdenker K. of hij jaren celstraf krijgt
De lijst verdenkingen is lang en draait om één ding: complottheorieën. Die verspreidde de 59-jarige K. onder andere via zijn online show Red Pill Journal. Daarin vertelde hij over zogenaamd satanisch ritueel kindermisbruik in Bodegraven. Een compleet verzinsel dat leidde tot de ernstige bedreiging van een huisarts in die gemeente.
Het is volgens het Openbaar Ministerie (OM) een van de vele voorbeelden van het destructieve werk van K. Het OM neemt het hem extra kwalijk dat de opruiing plaatsvond tijdens de coronapandemie, waarin er al sprake was van onzekerheid en spanning. Daar speelde K. volgens het OM op in met het verspreiden van complotten. "De verdachte had daarbij een leidende rol", zei de officier van justitie tijdens de zitting.
Ook RIVM-baas Jaap van Dissel werd door K. en zijn medecompletdenkers gelinkt aan de verzonnen kindermoorden in Bodegraven. Het leidde volgens Van Dissel tot ernstige bedreigingen, waardoor hij 24 uur per dag beveiligd moest worden. Handlangers van K. kregen daarom eerder al vijftien en achttien maanden cel.
K. dacht in Noord-Ierland de rechtszaak te kunnen ontlopen
Dat K. nu pas terechtstaat, komt doordat hij de afgelopen jaren in Noord-Ierland zat. Daar probeerde hij zijn overlevering aan Nederland aan te vechten. In afwachting van die overlevering werd K. door Noord-Ierland in totaal een jaar in voorarrest geplaatst. Nadat een Noord-Ierse rechter had ingestemd met overlevering, bracht de marechaussee K. afgelopen september naar Nederland.
Het is niet de eerste keer dat K. een celstraf boven het hoofd hangt. In 2013 kreeg hij een gevangenisstraf van bijna een jaar omdat hij onder andere een valse bommelding had gedaan. In 2015 kreeg K. tien maanden cel voor smaad aan het adres van de toenmalige hoofdredacteur van de NOS, Marcel Gelauff.
K. beschuldigde hem ervan via NOS-berichtgeving een netwerk van pedofielen te beschermen. Opnieuw een onjuist, ongefundeerd complot. En opnieuw eentje met impact. Zo belde hij Gelauff dag en nacht op. Reden voor de oud-hoofdredacteur om aangifte te doen van stalking en smaad."Niet omdat ik niet over straat durfde", zegt hij tegen de Volkskrant. "Maar omdat ik vind dat ik grenzen moet stellen."
Volg het nieuws over complotdenkers
K. werkte jarenlang als freelance journalist
De krant sprak met jeugdvrienden en oud-dispuutgenoten van K. Zij schetsen het beeld van een "geestige en intelligente jongen" die "altijd goed was voor spektakel". K. werkte na zijn studie kort als docent klassieke talen, waarna hij als freelance journalist voor De Telegraaf en NRC Handelsblad aan de slag ging.
Later schreef K. voor opiniërende blogs zoals De Gezonde Roker van columnist en filmmaker Theo van Gogh. "Door wilde verhalen te verspreiden gooide hij zijn naam als serieuze journalist te grabbel, vertelt oud-collega Tom Nierop tegen de Volkskrant. 'Micha heeft geen goede antenne voor wat je wel en niet kunt combineren. Dat heeft hem uiteindelijk opgebroken."
Vrienden en oud-collega's zien K. steeds verder richting de complothoek drijven. Maar K. blijft zichzelf journalist noemen en beroept zich daarom op de vrijheid van meningsuiting. Volgens hem is het OM met zijn vervolging "het spoor volledig bijster", zo zei hij onlangs tijdens een zitting. De officieren hebben volgens K. "een gruwelijk scheve schaats gereden."
Het OM wijst op de impact die de complotten van K. hebben gehad. Zo gingen na de internetuitzendingen over het vermeende pedonetwerk in Bodegraven tientallen complotdenkers naar een begraafplaats in die gemeente om bloemen op kindergraven te leggen.
"Het heeft geleid tot ernstige openbare ordeverstoringen in Bodegraven en bedreigingen", aldus de officier. Volgens de officier gebruikte K. vaak termen als kindermoordenaars en kinderverkrachters. "Ze hebben niets met journalistiek te maken, maar appelleren aan mensen die niet deugen."
NUjij: Uitgelichte reacties