Logo NU.nlNU.nl
  • Voorpagina
  • Net binnen
  • Populair
  • Algemeen
  • Economie
  • Sport
  • Media en Cultuur
  • Achterklap
  • Shop
  • Voorpagina
    • Net binnen
    • Meest gelezen
    • Oorlog Oekraïne
    • Binnenland
    • Buitenland
    • Algemeen
    • Politiek
    • Video
    • Podcast
    • Weer
  • Economie
    • Klimaat
    • Tech
    • Wonen
    • Geld
    • Werk
    • Auto
    • Aandelen
  • Sport
    • Voetbal
    • Formule 1
    • Scorebord
    • Sportspellen
  • Media en cultuur
    • Films en series
    • Muziek
    • Boek en cultuur
    • Media
    • Achterklap
    • Koningshuis
    • TV gids
  • Overig
    • Spellen
    • Kind en Gezin
    • Dieren
    • Eten en drinken
    • Gezondheid
    • NUcheckt
    • Opmerkelijk
    • Wetenschap
    • Over NU.nl
    • NUfolder
    • NUshop
    • Tickets
Vrijdag 31 maart 2023 | Het laatste nieuws het eerst op NU.nl

NU+ Mina Verton overleefde de Watersnoodramp: 'Oma verdween in de golven'

Door Job van der Plicht

28 jan 2023 om 05:01Update: 2 maanden geleden
nujij comment46 reacties
Delen via WhatsAppWhatsAppDelen via FacebookFacebookDelen via TwitterTwitterDelen via LinkedInLinkedInDelen via E-mailE-mail
In de nacht van 31 januari op 1 februari 1953 zorgde een hevige storm voor tientallen dijkdoorbraken in Zuidwest-Nederland. 1.836 mensen kwamen om het leven. Mina Verton (82) dreef als twaalfjarig meisje een nacht lang op wrakhout en overleefde de Watersnoodramp. Wel verloor ze onder anderen haar broer, oma en oom. Zeventig jaar na de ramp vertelt ze haar verhaal aan NU.nl. "We hebben in doodsangst gezeten. We waren zo bang dat het water weer zou komen."

"We zaten op het dak van de schuur en toen ik 's middags over de nok keek, zag ik dat de boerderij van mijn oma er niet meer stond. Ze dreef op een vlot, samen met mijn oom Pau en de huishoudster. Even later zag ik ze niet meer. Ze waren verdwenen in de golven."

Het zijn de herinneringen van Mina Verton aan de Watersnoodramp van 1953. Ze heeft haar verhaal als vrijwilliger in het Watersnoodmuseum in Ouwerkerk al honderden keren verteld. "Maar elke keer weer zie ik ertegenop. Ik ben er ook altijd moe van."

Toch vertelt ze ook nu wat ze meemaakte in die rampnacht zeventig jaar geleden. "Ik vind dat iedereen het moet weten."

'Het water kwam als een grote grauwe massa'

Op 1 februari 1953 wordt de dan twaalfjarige Verton (ze heet dan nog Kooijman, haar meisjesnaam) om 6.00 uur gewekt door haar neven. Die zijn vanuit het dorp Ouwerkerk, dat aan zee ligt, naar het verder in het binnenland gelegen Nieuwerkerk gekomen.

Overal op het eiland Schouwen-Duiveland heeft het water dan al gaten in de dijk geslagen. De kerkklokken luiden als teken dat een ramp zich voltrekt. Snel probeert de familie Kooijman spullen naar boven te brengen.

"Maar het water steeg zo snel. Het kwam als een grote, grauwe massa uit Ouwerkerk aangestormd", vertelt Verton. Ze vlucht met haar familie naar zolder en ziet daar aan het begin van de middag de eerste mensen op vlotjes voorbijdrijven.

Die mensen wijzen de familie op de zolder erop dat een sterke stroom het huis ondermijnt. Omdat het huis begint te schudden, vlucht de familie naar het dak van de schuur, dat een halve meter hoger ligt.

"Ik was de laatste die het haalde. Een vrouw die we eerder gered hadden, haalde het niet. We hebben nog een touw naar haar gegooid, maar ze had de krachten niet meer. Die vrouw was de eerste die ik zag verdrinken."

De 82-jarige Mina Verton.
Foto: Job van der Plicht

Een nacht lang drijvend op wrakhout

Wat Verton vanaf het dak van de schuur zag, noemt ze "onbeschrijfelijk". "Je zag heel veel mensen voorbijdrijven. De een op stro, de ander op een plank of balk. We hoopten dat de schuur zou blijven staan."

Waar de eerste vloed een groot deel van Zuidwest-Nederland onder water zet, veroorzaakt de tweede vloed op zondagmiddag een nieuwe ramp. Het water komt nog hoger te staan en veel mensen komen om.

De schuur waarop Verton met haar ouders, twee broers en zusje zit, stort in. "Het schuurdak brak in stukken. Met mijn zusje van vijf, mijn broer en mijn moeder zat ik op het middenstuk. Mijn vader zat apart en ook mijn andere broer Han zat apart."


We waren helemaal onderkoeld en uitgeput.

"We dreven de donkere nacht in. Het hagelde en het was ijskoud. Ik zat min of meer in het water. Ik moest voor mijn zusje van vijf zorgen en ze zat bij mij op schoot. Achteraf nog niet zo verkeerd, want zo kreeg je nog een beetje warmte van elkaar."

"Elk moment konden we omslaan. Die donkere nacht was vreselijk. Overal hoorde je mensen psalmen zingen en om hulp roepen. We hebben nog een vrouw gered die al in het water lag, maar veel kon je niet doen."

'Een wonder dat we aan land wisten te komen'

Na een nacht lang drijven bereiken Verton, haar moeder, haar broer en haar zusje een binnendijk. Daar klauteren ze op. Al was dat nog wel een hele klus. "Er lag 20 meter aan wrakhout en dode beesten voor. We waren natuurlijk helemaal onderkoeld en uitgeput. Ik denk dat we planken gelegd hebben en eroverheen zijn gekropen. Voor mij is het zo'n groot wonder dat we daar aan land wisten te komen."

Na even te hebben gelegen, strompelen ze ("je kon niet meer normaal bewegen") naar een huisje. Om dat te bereiken, moeten ze ook nog over een gat in de binnendijk, waar ze met touwen overheen komen.

In het huisje verblijven ze met honderd anderen. Ook haar vader komt Verton daar weer tegen. "Hij was op een klomp hooi blijven drijven. Hij had nog iemand geholpen en daarbij waren alle pezen in zijn hand doorgesneden. Het water was zwaar verontreinigd, dus die hand begon al flink op te zetten."

"We hebben in doodsangst gezeten", zegt Verton. "We waren toen zo bang dat het water weer zou komen."

Grote stukken van Zeeland en Zuid-Holland kwamen in februari 1953 onder water te staan.
Foto: ANP

Schippers pikken mensen op

Op dinsdagmiddag - 2,5 dag nadat de dijken zijn doorgebroken - neemt een helikopter de mensen mee die er het ergst aan toe zijn. Ook Vertons vader gaat mee. Pas dinsdagavond wordt Verton samen met haar moeder, zusje en broer opgepikt door schippers uit Yerseke. Ze hebben dan al bijna drie dagen niet gegeten en gedronken.

Ze worden naar een grote hal in Goes gebracht en vinden onderdak bij mensen in die stad. Wekenlang gaan Verton en haar moeder drie keer per dag naar het Rode Kruis om op lijsten te kijken of haar broer Han is gevonden.

"Drie maanden lang heeft m'n moeder gehoopt dat hij ergens anders was aangekomen, want het was natuurlijk één chaos. Maar na drie maanden moest mijn vader hem identificeren. Toen pas was hij gevonden. Zijn vlot was tegen een boom gevaren en omgeslagen. Hij kon heel goed zwemmen en iemand die het had zien gebeuren, vertelde later dat hij nog heeft geprobeerd op een ander vlot te komen. Maar hij is van de kou omgekomen."

Oma van Verton is nooit meer teruggevonden

Vertons oma is nooit meer teruggevonden. Ze is een van de meer dan honderd vermisten van wie nooit een lichaam is gevonden.

Aan haar omgekomen broer Han denkt Verton nog vaak. "Hij was net zo oud als mijn man geweest. Dan denk ik: och, je was nu ook 85 geweest. Wat voor man zou je zijn geworden?"

Na de Watersnoodramp is Verton ook altijd bang geweest voor storm. "De ramp is een teken van het feit dat we in een land wonen dat beschermd moet blijven tegen de zee. Als het hard waait, slaap ik slecht. Het is misschien een trauma."

Verton heeft meerdere mensen voor haar ogen zien verdrinken en verloor verschillende familieleden bij de Watersnoodramp. Toch pakte ze haar leven weer op. "Je kan niet blijven hangen in iets wat is geweest. Je moet weer vooruit. Ik ben zo dankbaar dat ik het er levend van af heb gebracht. Mijn broer niet en vriendinnetjes ook niet. Dan moet je proberen nog iets te maken van je leven en iets te betekenen voor een ander."

Ga gratis verder

Log in of registreer gratis op NU.nl en krijg toegang tot extra artikelen

Beeld: ANP
nujij comment46 reacties
Delen via WhatsAppWhatsAppDelen via FacebookFacebookDelen via TwitterTwitterDelen via LinkedInLinkedInDelen via E-mailE-mail

Lees meer over:

BinnenlandWatersnoodramp

NUjij: Uitgelichte reacties

Henk_en_de_Meiden
28 jan 2023 om 09:54
Mijn schoonvader zaliger, geboren omstreeks 1920, kwam uit een klein dorpje uit de Zak van Zuid-Beveland en is getrouwd met een vrouw uit Oirschot, die nog nooit de zee van dichtbij had gezien. Ze gingen wonen in Kruiningen. Ze woonden in een huis met 2 bouwlagen, dat was hun redding.Schoonvader had al gezien dat het mis zou gaan: op het moment dat het " laag water " was, stond het water al aan de top van de dijk, en toen moest hoog water nog komen..En het water kwam inderdaad..De dijk brak en Jan en Sjaan vluchtten naar de 1e verdieping.Ze zagen het water traptrede voor traptrede omhoog komen en óók de 1e verdieping bleek te laag.Toen vluchten naar de zolder, hun 2 zoontjes, lagen niéts vermoedend te slapen, maar het water stond al in de slaapkamer, vader pakte de slapende kinderen op, maar inmiddels had het water 1 van de bedjes al zo verzwakt, dat het brak en het slapende kind in het ijskoude water viel.Zelden een kind zo hard horen huilen, zei schoonvader altijd..
Respect: 👍 26Reacties: 💬 0
Reageer
Sandra_Doeterniettoe
28 jan 2023 om 08:35
Dank u voor het delen van uw verhaal...ik heb het met een brok in mijn keel gelezen, hoe verschrikkelijk moet dit zijn geweest.
Respect: 👍 55Reacties: 💬 0
Reageer
nujij commentBekijk alle reacties


Aanbevolen artikelen


NUjij-reacties

nujij comment46 reacties

Net binnen

  • 20:46
    NU+Lana Del Rey is niet langer een 'nepartiest', maar 'songwriter van de eeuw'
  • 20:26
    Pogacar heeft strijdplan voor Ronde van Vlaanderen klaar: 'Moet alleen aankomen'
  • 20:18
    Chaos Spurs houdt aan: directeur legt functie voorlopig neer na FIFA-uitspraak
  • 20:03
    LivestreamKabinet licht tijdelijke oplossing stikstofimpasse toe, kijk hier mee

Meest gelezen

  • 1
    Trump wordt vervolgd in zaak rond betaling zwijggeld aan pornoactrice
  • 2
    Wesley Sneijder niet aan het daten in hoop op hereniging met Yolanthe Cabau
  • 3
    Inspectie en Heineken ruziën over blikjes zonder statiegeldlogo
  • 4
    Gelovigen vallen in waterput in hindoeïstische tempel India: 36 doden
  • 5
    Natuur Zuid-Holland en Limburg fors onder druk, andere plekken later onderzocht


Nieuwsvideo's

  • Bodycambeelden tonen hoe agent op alligator springt in VS
    Bodycambeelden tonen hoe agent op alligator springt in VS
  • Profvoetballer vliegt Belgische sporthal binnen met auto
    Profvoetballer vliegt Belgische sporthal binnen met auto
  • Hamilton niet te genieten na tweede vrije training in Melbourne
    Hamilton niet te genieten na tweede vrije training in Melbourne
  • Honkballer vangt de bal zonder te kijken tijdens zijn debuut in LA
    Honkballer vangt de bal zonder te kijken tijdens zijn debuut in LA

  • Voorpagina
  • Economie
  • Sport
  • Media en cultuur
  • Overig
  • Voorpagina
    • Net binnen
    • Meest gelezen
    • Oorlog Oekraïne
    • Binnenland
    • Buitenland
    • Algemeen
    • Politiek
    • Video
    • Podcast
    • Weer
  • Economie
    • Klimaat
    • Tech
    • Wonen
    • Geld
    • Werk
    • Auto
    • Aandelen
  • Sport
    • Voetbal
    • Formule 1
    • Scorebord
    • Sportspellen
  • Media en cultuur
    • Films en series
    • Muziek
    • Boek en cultuur
    • Media
    • Achterklap
    • Koningshuis
    • TV gids
  • Overig
    • Spellen
    • Kind en Gezin
    • Dieren
    • Eten en drinken
    • Gezondheid
    • NUcheckt
    • Opmerkelijk
    • Wetenschap
    • Over NU.nl
    • Copyright
    • Disclaimer
    • Privacy en cookiebeleid
    • Adverteren
    • Werken bij NU.nl
    • Verzekeringvergelijker
    • Cookie instellingen
  • Over NU.nl
  • Copyright
  • Disclaimer
  • Privacy en cookiebeleid
  • Adverteren
  • Werken bij NU.nl
  • Verzekeringvergelijker

Volg ons op:

©2023 DPG Media B.V. – alle rechten voorbehouden