Maatregelen om hoger water, maar echte overlast blijft waarschijnlijk uit
Verschillende waterschappen hebben maatregelen getroffen omdat het water in de rivieren hoger staat door de vele regen van de afgelopen dagen. Rijkswaterstaat verwacht niet dat het hogere waterpeil gaat zorgen voor veel overlast.
De woordvoerder van Rijkswaterstaat spreekt van "een golfje water". Het waterpeil gaat waarschijnlijk niet zodanig stijgen dat er echt sprake is van hoogwater.
"Tot nu toe zullen alleen uiterwaarden en soortgelijke stukken grond onderlopen", zegt de woordvoerder. "De mensen die daarvan moeten weten zijn geïnformeerd." Er kan wel wat overlast worden ervaren, bijvoorbeeld doordat buitendijkse gebieden hier en daar onderlopen of kelders onder water komen te staan.
De waterbeheerder denkt de hoogste stand van de Maas zondag wordt verwacht. De Waal bereikt waarschijnlijk donderdag het hoogste waterpeil. In beide gevallen is er geen sprake van een "alarmerende hoge waterstand".
Volgens Rijkswaterstaat komt een soortgelijk waterpeil één of meerdere keren per jaar voor. "Daar zijn de rivieren ook op ingericht. Het houdt bijvoorbeeld in dat daar waar we maatregelen nemen, de Neder-Rijn en de aftakkingen van de Maas en Waal, de stuwen omhoog staan. Het is niet zo spannend dat we maatregelen moeten nemen die we van tevoren niet weten."
Gemalen volop aan het draaien
Waterschap Rivierenland, dat gaat over het water in Zuid-Holland, Gelderland, Noord-Brabant en Utrecht, is een van de waterschappen die maatregelen hebben genomen in verband met het hogere waterpeil. Zo zijn de gemalen in het gebied volop aan het draaien.
Het Waterschap in Limburg ziet het waterpeil in het zuiden van de provincie al afnemen, zegt het in een bericht op de website. In het noorden is dat nog niet het geval. Daar houdt het waterschap de situatie goed in de gaten. "Indien nodig zullen we, zoals beschreven in de draaiboeken, op plekken pompgemalen inzetten of mobiele waterkeringen opzetten."
In Friesland wordt het historische Ir. D.F. Woudagemaal in Lemmer in werking gezet. Het gemaal uit 1920 is het grootste stoomgemaal dat ooit is gebouwd. Het gemaal is UNESCO-werelderfgoed, omdat het ook het laatste nog functionerende stoomgemaal ter wereld is.

