Politici worden steeds vaker ernstig bedreigd: dit jaar al ruim 1.000 meldingen
Er komen bij de politie steeds meer meldingen binnen over ernstige bedreiging aan het adres van Kamerleden en bewindspersonen. Bij het Team Bedreigde Politici (TBP) kwamen in de eerste negen maanden van dit jaar ruim 1.000 meldingen over opruiing en bedreiging binnen. In heel 2021 waren dat er 588.
"Sinds het coronajaar 2020 neemt het aantal bedreigingen sterk toe", zegt Ruud Gründmann, teamleider TBP bij de politie. "Niet alleen online, maar ook fysiek. Ook de ernst en intensiteit van de incidenten zijn veranderd. Steeds vaker worden politici en bewindspersonen belaagd en uitgejouwd. Dat leidt niet altijd tot een aangifte, maar het is wel tekenend voor deze tijd."
Volgens de politie neemt het aantal bedreigingen vooral toe doordat er meer maatschappelijke onrust is en doordat politici eerder bereid zijn melding of aangifte te doen.
In 2020 ging het om 600 meldingen, in 2019 om 393. In 2018 waren er ook veel meldingen: 620. In dat jaar droeg vooral PVV-leider Geert Wilders bij aan de stijging van het aantal meldingen en ging het voor een groot deel over dreigementen van buiten de EU.
Het TBP van de politie richt zich op strafbare bedreigingen aan het adres van mensen in het rijksdomein, zoals bewindslieden, Eerste en Tweede Kamerleden, ambassadeurs en leden van het Koninklijk Huis.
