Minimaal 11.000 mbo'ers met recht op aanvullende beurs vroegen deze niet aan
Het CPB voerde een steekproef uit onder ongeveer 40 procent van alle eerstejaars mbo-studenten, legt Paul Verstraten van het CPB uit. Van hen liep een kwart de aanvullende beurs mis, terwijl ze hier wel recht op hadden.
"Maar het zijn er in het echt nog meer", benadrukt Verstraten. Zo werd het onderzoek alleen uitgevoerd onder eerstejaars mbo-studenten die een opleiding op niveau 1, 2 3 of 4 volgden.
Uit het onderzoek blijkt ook dat hoe lager de aanvullende beurs is, hoe minder studenten deze aanvroegen. Van alle mbo-studenten die recht hadden op een deel van de maximale aanvullende beurs vroeg 62 procent deze aan, tegenover 85 procent van de studenten die recht hadden op een volledige beurs.
Het mislopen van dat geld kan ertoe leiden dat studenten meer lenen dan nodig is, of dat ouders financieel moeten bijspringen.
Betere voorlichting en makkelijkere aanvraag
Veel studenten zouden de aanvullende beurs niet hebben aangevraagd omdat ze niet weten dat die bestaat, of omdat ze denken dat ze er geen recht op hebben. Het CPB vindt daarom dat er betere voorlichting moet komen.
Ook vroegen studenten de beurs niet aan omdat de procedure als ingewikkeld werd ervaren. De procedure zou volgens het CPB makkelijker gemaakt kunnen worden door de aanvraag voor een aanvullende beurs automatisch aan te vinken of deze al automatisch te berekenen.
