IJzig koude nacht voor de boeg
Na een dag vol sneeuw, die vooral het noordoosten en zuidwesten van het land met een witte deken zal bedekken, volgt een koude nacht, aldus Meteo Consult.
Vrijdagavond zal de sneeuw vanuit het zuiden het land verlaten. In het westen van het land wordt er ook harde wind verwacht.
De avondspits is niet alleen ''uitzonderlijk rustig'', volgens de ANWB is er zelfs helemaal geen spits. Tegen half zes stond op de Nederlandse snelwegen nog geen 10 kilometer file, waarvan 5 wegens sneeuwval in Limburg.
De ANWB-woordvoerder noemde het opmerkelijk. ''Blijkbaar is iedereen vandaag massaal thuisgebleven. Een dagje thuiswerken.''
Gladheid
Op een normale, droge vrijdagmiddag in het najaar staat er rond half zes gemiddeld 140 kilometer file. Het vermoeden is dat automobilisten de waarschuwingen voor het winterweer serieus hebben genomen, omdat in eerdere winters het verkeer op de weg en op het spoor finaal werd verstoord door sneeuw.
De ANWB en het KNMI blijven waarschuwen voor gladheid. Conform de verwachting had Rijkswaterstaat de wegen rond 15.00 uur begaanbaar gemaakt. Er is nog circa 190.000 ton strooizout over, zei een woordvoerder.
Waarschuwing
Het KNMI heeft vrijdag rond 14.00 uur de waarschuwing voor extreem weer ingetrokken. Wel blijft in het hele land de lichtere waarschuwing 'code geel' van kracht.
In het midden en zuiden van het land blijft er kans op lichte sneeuw. Elders kan het glad zijn door opvriezende sneeuw.
Weerplaza meldt dat er in de regio Wageningen-Nijmegen de meeste sneeuw wordt gemeld. Daar ligt een pak van 15 tot 20 centimeter.
KNMI
Het KNMI had zijn waarschuwing voor overlast door winterweer donderdag opgeschaald naar code oranje voor het hele land, behalve Groningen en Drenthe. Het weerinstituut vond een strengere waarschuwing nodig omdat er langdurige sneeuwval en harde wind werden verwacht.
De sneeuw zorgde vrijdagochtend voor een drukke spits. Op de wegen stond vier keer zo veel file als normaal. Schiphol schrapte een derde van de vluchten. Op het spoor waren weinig problemen. Wel reden de treinen rond de Randstad volgens een aangepast schema.
Strooiwagens
Strooiwagens van de gemeente Roermond hebben lange tijd stilgestaan in de file voor de Swalmentunnel van de A73. Daardoor is vooral het noordelijke deel van Roermond lange tijd verstoken gebleven van strooizout. Dat maakte de gemeente bekend.
Door de hevige sneeuwval ontstond er een loos alarm en gingen de slagbomen dicht, aldus een woordvoerster van Rijkswaterstaat. Er ontstonden kilometerslange files, waarin ook de strooiwagens verzeild raakten.
Toen het minder ging sneeuwen, was het probleem opgelost en gingen de slagbomen weer open.
NS
Ook zaterdag rijdt NS uit voorzorg met minder treinen. De aangepaste dienstregeling, die voor de ''brede Randstad’’ geldt, houdt verband met de weersverwachting. Dat lieten NS en Prorail weten.
In het bewuste gebied rijden op zaterdag halfuurdiensten in plaats van kwartierdiensten. Twee in plaats van vier treinen per uur betekent minder kans op opstoppingen, aldus beide spoororganisaties.
De sprinters rijden normaal, met uitzondering van de trajecten Rotterdam-Hoek van Holland en Utrecht-Breukelen.
Spannend
Ook vrijdag is de dienstregeling van NS anders, om in te spelen op het weer. Vrijdag waren er wel wat verstoringen, maar volgens een woordvoerster van NS heeft de dienstregeling tot nu toe goed gewerkt. ''Het blijft echter spannend. We houden alle hens aan dek.''