Logo NU.nlNU.nl
  • Voorpagina
  • Net binnen
  • Populair
  • Algemeen
  • Economie
  • Sport
  • Media en Cultuur
  • Achterklap
  • Shop
  • Voorpagina
    • Net binnen
    • Meest gelezen
    • Oorlog Oekraïne
    • Binnenland
    • Buitenland
    • Algemeen
    • Politiek
    • Uit andere media
    • Video
    • Podcast
    • Weer
  • Economie
    • Klimaat
    • Tech
    • Wonen
    • Geld
    • Werk
    • Auto
    • Aandelen
  • Sport
    • Voetbal
    • Formule 1
    • Scorebord
    • Sportspellen
  • Media en cultuur
    • Films en series
    • Muziek
    • Boek en cultuur
    • Media
    • Achterklap
    • Koningshuis
    • TV gids
  • Overig
    • Het Woord
    • Kind en Gezin
    • Dieren
    • Eten en drinken
    • Gezondheid
    • NUcheckt
    • Opmerkelijk
    • Wetenschap
    • Over NU.nl
    • NUfolder
    • NUshop
    • Tickets
Maandag 5 juni 2023 | Het laatste nieuws het eerst op NU.nl
Omtzigt haalt uit in toeslagendebat: 'Is iets fundamenteel mis in ons land'

Omtzigt haalt uit in toeslagendebat: 'Is iets fundamenteel mis in ons land'

Door Avinash Bhikhie

19 jan 2021 om 16:12Update: 2 jaar geleden
nujij comment1.2K reacties
Delen via WhatsAppWhatsAppDelen via FacebookFacebookDelen via TwitterTwitterDelen via LinkedInLinkedInDelen via E-mailE-mail
CDA-Kamerlid Pieter Omtzigt heeft dinsdag in het debat over het aftreden van het kabinet naar aanleiding van het vernietigende onderzoeksrapport naar het toeslagenschandaal hard uitgehaald naar het kabinet en functioneren van de Nederlandse rechtsstaat. "Er is iets fundamenteel mis in ons land."

Omtzigt, die geldt als een van de aanjagers die het schandaal bij de Belastingdienst aan het daglicht bracht, omschreef de problemen bij de rechterlijke macht, de politiek en de subsidieafhankelijkheid van belangenorganisaties als "groot en diep".

Het ongekende onrecht dat ouders in de affaire is aangedaan, zoals de parlementaire onderzoekscommissie dat kwalificeerde, heeft volgens het Kamerlid kunnen plaatsvinden omdat de tegenmachten in de Nederlandse democratie niet functioneren.

Hij vindt dat in de Nederlandse politiek Kamerleden in problemen komen met het kabinet en de eigen partij als zij te kritische vragen stellen. "De kliek in Den Haag kijkt meer naar partijvoorzitter dan naar de kiezer. De kiezer komt alleen in beeld tijdens verkiezingscampagne."

Beeld uit video: Omtzigt haalt uit in toeslagendebat: ‘Er is iets fundamenteels mis’1:58
Afspelen knop

Omtzigt haalt uit in toeslagendebat: ‘Er is iets fundamenteels mis’

Omtzigt haalt uit in toeslagendebat: ‘Er is iets fundamenteels mis’

Kamer richt pijlen op premier Rutte

De Tweede Kamer debatteert dinsdag over het aftreden van het kabinet en het snoeiharde onderzoeksrapport naar het kinderopvangtoeslagschandaal.

VVD-fractievoorzitter Klaas Dijkhoff bood namens zijn partij excuses aan voor wat hij omschreef als "een clustercatastrofe van epische proporties".

PVV-leider Geert Wilders richtte zijn pijlen op premier Mark Rutte. Hij vindt het onbegrijpelijk dat VVD-leider doorgaat als lijsttrekker. Rutte zei zelf dat hij vindt dat hij geen directe verantwoordelijkheid draagt voor het schandaal, maar volgens Wilders zijn de vingerafdrukken van Rutte overal op het dossier terug te vinden.

"Rutte was overal aanwezig. Er zijn gezinnen verwoest en degene die tien jaar verantwoordelijk is gaat lachend door", aldus Wilders. "Dit kabinet heeft de waarheid verdoezeld, stukken zijn achtergehouden, de rechtsstaat is geschoffeerd."

Hoewel een deel van de Kamer het met Wilders eens is dat de premier meer verantwoordelijkheid draagt dan hij zelf wil doen geloven, vinden zij ook dat de PVV niet vrijuit gaat. DENK-fractievoorzitter Farid Azarkan: "Als er iemand is die exponent is van een cultuur waar mensen op basis afkomst wordt beoordeeld is het PVV. Door het creëren van een klimaat van racisme en discriminatie heeft de PVV bloed aan de handen."

Ook Jesse Klaver (GroenLinks) en Lilian Marijnissen (SP) en Lilian Ploumen (PvdA) benadrukten de rol die Rutte heeft gespeeld. Klaver hekelt de verdediging van Rutte die eerder stelde verantwoordelijk, maar niet betrokken te zijn bij de toeslagen. "Hij was wel degelijk betrokken", aldus Klaver. "Het zou hem sieren als hij niet wegduikt voor verantwoordelijkheid."

Dat vindt ook Lilianne Ploumen (PvdA). Zij wijst erop dat Rutte in 2007 is veroordeeld wegens het aanzetten tot discriminatie. Hij zette in 2003 gemeenten ertoe aan om etnisch te profileren. Zij ziet het beleid van een discriminerende overheid terug in het toeslagenschandaal.

Marijnissen vindt dat het kabinet niet heeft laten zien echt iets te willen doen om herhaling te voorkomen. Een van de zaken waar zij vindt dat het kabinet nu al actie op kan ondernemen is het doorlichten van risicoselectiemodellen en algoritmes die discriminatie in de hand werken. Klaver wil dat de overheid per direct stopt met het gebruik hiervan.

'Zwarte bladzijde in de geschiedenis van de Nederlandse overheid'

Afgelopen vrijdag viel het kabinet over "een zwarte bladzijde in de geschiedenis van de Nederlandse overheid", schreef het kabinet.

De Belastingdienst discrimineerde ouders met een tweede nationaliteit door hen strenger te controleren en onterecht te beboeten. Hoe hard en hoe wijdverspreid discriminatie en racisme binnen de overheid is, is nog niet duidelijk. Dat wordt nog onderzocht.

Het demissionaire kabinet kondigde na de val een aanzet aan om te voorkomen dat een dergelijk schandaal zich kan herhalen. Het toeslagensysteem moet op de schop, ouders moeten worden gecompenseerd en er is meer openheid beloofd in de richting van de Kamer en journalisten.

Het schandaal leidde vorige week tot het vertrek van Lodewijk Asscher als PvdA-lijsttrekker en Eric Wiebes (VVD) die volgens de onderzoekscommissie medeverantwoordelijkheid droegen in het vorige kabinet.

Premier Rutte zei door te willen. De VVD-leider, die volgens de commissie ook medeverantwoordelijk is omdat hij voorzitter was van de ministeriële commissie die de keiharde fraudejacht initieerde, deelt de conclusie van Asscher en Wiebes niet dat het onmogelijk is nog verder te kunnen in de politiek.

Beeld: ANP
nujij comment1.2K reacties
Delen via WhatsAppWhatsAppDelen via FacebookFacebookDelen via TwitterTwitterDelen via LinkedInLinkedInDelen via E-mailE-mail

NUjij: Uitgelichte reacties

GW
19 jan 2021 om 19:21
Als Pieter Omtzigt dit niet had doorgepakt dan was alles bij het oude gebleven. Ook nu in zijn rede laat hij geen spaan heel van verschillende instanties, die al jaren boter op hun hoofd hebben. Je kunt niet alle schuld op dit kabinet afwentelen. Partijen die dit wel doen zijn zelf ook schuldig. Ook zij hebben alles laten gaan en bezig geweest met hun eigen belang. Dat zie je nu ook, alleen maar blèren om zelf goed voor de dag te komen voor de verkiezingen. Nee, voor mij heeft Pieter Omtzigt mijn stem verdient en ik hoop ook de stemmen van de gedupeerde, door hem hebben ze dit voor elkaar gekregen.
Respect: 👍 29Reacties: 💬 10
Reageer
Bertil_Beumer
19 jan 2021 om 18:59
Waar haalt Wilders het lef vandaan om Rutte te beschuldigen? Juist hij was jaren geleden één van de aanjagers van een hard en zero tolerance beleid bij fraudezaken met sociale voorzieningen. Mede door de druk van PVV, GL cs is het kabinet harder in gaan zetten op bestrijding met deze affaire tot gevolg. Wilders wil nu scoren en de voortdurende populariteit van Rutte ondermijnen maar vergeet voor het gemak daarbij zijn eigen retorische repertoire.
Respect: 👍 25Reacties: 💬 5
Reageer
nujij commentBekijk alle reacties


Aanbevolen artikelen


NUjij-reacties

nujij comment1.2K reacties

Net binnen

  • 00:42
    Vijf kinderen raken gewond bij ernstig ongeluk met taxibusje in Zeeland
  • 00:12
    Hond met langste tong ter wereld krijgt plek in Guinness Book of Records
  • 23:43
    Brazilië wil illegale ontbossing in het Amazonegebied in 2030 stoppen
  • 23:16
    Vier doden nadat vliegtuigje neerstort in omgeving van Washington

Meest gelezen

  • 1
    Quincy Promes in bericht na inbeslagname drugs: 'Shit, hele winst door de helft'
  • 2
    OverzichtOekraïens tegenoffensief zou nu echt zijn begonnen
  • 3
    Mannen negentien jaar na dato weer vrijgesproken van moord op Willem Endstra
  • 4
    ProRail wist het niet meer, dus trok voor het eerst een noodplan uit de kast
  • 5
    Jumbo bekijkt of het met sommige producten wat minder kan


Nieuwsvideo's

  • Gravin Eloise woest op 'racist': 'Doe even normaal joh'
    Gravin Eloise woest op 'racist': 'Doe even normaal joh'
  • Taylor Swift slikt insect door tijdens concert in Chicago
    Taylor Swift slikt insect door tijdens concert in Chicago
  • Motorrijder in Brabant filmt hoe BMW in greppel belandt
    Motorrijder in Brabant filmt hoe BMW in greppel belandt
  • Alderweireld barst in huilen uit bij huldiging Royal Antwerp
    Alderweireld barst in huilen uit bij huldiging Royal Antwerp

  • Voorpagina
  • Economie
  • Sport
  • Media en cultuur
  • Overig
  • Voorpagina
    • Net binnen
    • Meest gelezen
    • Oorlog Oekraïne
    • Binnenland
    • Buitenland
    • Algemeen
    • Politiek
    • Uit andere media
    • Video
    • Podcast
    • Weer
  • Economie
    • Klimaat
    • Tech
    • Wonen
    • Geld
    • Werk
    • Auto
    • Aandelen
  • Sport
    • Voetbal
    • Formule 1
    • Scorebord
    • Sportspellen
  • Media en cultuur
    • Films en series
    • Muziek
    • Boek en cultuur
    • Media
    • Achterklap
    • Koningshuis
    • TV gids
  • Overig
    • Het Woord
    • Kind en Gezin
    • Dieren
    • Eten en drinken
    • Gezondheid
    • NUcheckt
    • Opmerkelijk
    • Wetenschap
    • Over NU.nl
    • Copyright
    • Disclaimer
    • Privacy en cookiebeleid
    • Adverteren
    • Werken bij NU.nl
    • Verzekeringvergelijker
    • Privacy instellingen
  • Over NU.nl
  • Copyright
  • Disclaimer
  • Privacy en cookiebeleid
  • Adverteren
  • Werken bij NU.nl
  • Verzekeringvergelijker
  • Privacy instellingen

Volg ons op:

©2023 DPG Media B.V. – alle rechten voorbehouden