DNA aflezen door nanoporie stap dichterbij
AMSTERDAM – Het razendsnel in kaart brengen van DNA door het door een porie ter grootte van enkele nanometers te halen is een stap dichterbij gekomen.
Foto: Thinkstock
Amerikaanse onderzoekers van de Universiteit van California is het gelukt door gebruik te maken van een enzym te voorkomen dat de strengen in de porie heen en weer bewegen.
Daardoor kan het DNA stapje voor stapje afgelezen worden. De Amerikanen publiceren hun bevindingen in de online editie van Nature Biotechnology.
Dankzij razendsnelle technologische ontwikkelingen kunnen wetenschappers steeds sneller en goedkoper de DNA-volgorde van organismen in kaart brengen. Nu gebeurt dat meestal nog op een indirecte manier, waarbij het miniscule DNA eerst duizenden malen wordt vermenigvuldigd.
Poortje
Een van de veelbelovende directere manieren is het DNA door een soort poortje te halen dat de volgorde van nucleotiden afleest, zoals ouderwetse film beeldje voor beeldje door een projector ging.
Nucleotiden zijn de bouwstenen waaruit DNA is opgebouwd. Tot nu toe lukte het bij die methode nog niet om het DNA zo onder controle te houden dat het netjes door het poortje, een porie met een doorsnede van enkele nanometers, te gaan. Ter vergelijking: een menselijke haar is ongeveer 80.000 nanometer dik.
Enzym
De Amerikanen gebruikten een enzym dat het DNA op gecontroleerde wijze in één richting door de porie trekt, zonder dat deze terug kan. Hierdoor blijven alle nucleotiden lang genoeg in de porie om afgelezen te worden en raakt het systeem niet in de war doordat reeds afgelezen nucleotiden nog een keer gedetecteerd worden.
De onderzoekers lazen 130 DNA-moleculen per uur per porie af, met een snelheid van ongeveer twintig nucleotiden per seconde.
Leesfouten
Er traden nog wel in tien tot vijfentwintig procent van de gevallen leesfouten op, melden de onderzoekers. Dat percentage moet nog flink omlaag voordat deze methode voor commerciële toepassingen geschikt zal zijn.
Startpagina