Meer stations voor klimaatonderzoek bepleit
CABAUW - Acht kennisinstituten willen dat ons land meer meetstations krijgt voor internationaal onderzoek naar broeikasgassen.
Foto: NU.nl/Shopgirl
Ze komen donderdag met een voorstel daartoe aan de Nederlandse Organisatie voor Wetenschappelijk Onderzoek (NWO).
Dat meldde woensdag een woordvoerder van Energieonderzoek Centrum Nederland (ECN), dat daarvoor samenwerkt met onder meer het KNMI en universiteiten.
Broeikasgassen ontstaan door zowel de natuur als menselijk handelen. Met goede meetapparatuur valt over die verhouding meer duidelijkheid te krijgen en daarmee over eventueel te nemen maatregelen om klimaatverandering tegen te gaan. Nederland doet aan dat onderzoek mee via het Europese ICOS-project.
Cabauw
Bij het dorpje Cabauw (bij Lopik in Utrecht) staat nu zo’n meetstation in een hoge KNMI-meetmast. Verspreid over het land zouden er vijf stations bij moeten komen, vinden de instituten.
Het gaat om een bedrag van 20 miljoen euro in vijf jaar, voornamelijk opstartkosten. Overigens wordt daarnaast ook met satellieten, sondes (via ballonnen) en vanuit vliegtuigen gemeten.
Europese afspraken
De instituten wijzen erop dat volgens Europese afspraken Nederland zijn inbreng in het ICOS-project dient te versterken. Ons land maakt dan ook een grotere kans om opdracht te krijgen de internationale meetgegevens te verwerken.
Nu bevinden de Nederlandse kennisinstituten zich in de voorhoede op het gebied van het klimaatonderzoek en dat moet zo blijven, aldus de instituten.
Startpagina