Kleuter al gestrest door school

Laatste update:  20 mei 2009 13:36 info

GRONINGEN - Een vierjarige kleuter kan al gestrest raken door school. Als de eerste schooldag niet goed verloopt, kan dat zelfs gevolgen hebben voor de rest van zijn leven.

Foto:  Naomi den Hertog

Dat zegt politiek psycholoog Raphaela Carrière van de Rijksuniversiteit Groningen.

Als de eerste weken in groep 1 niet goed verlopen, kan iemand later ook moeite met veranderingen en uitdagingen hebben.

Carrière ontwikkelde als eerste een model waarmee de kleuterstress rond de eerste schooldag gemeten kan worden. Zij promoveert volgende week op haar onderzoek.

De eerste schooldag is een overgangssituatie in het kleuterleven, aldus de psycholoog. Het kind kan zich daardoor onveilig en kwetsbaar voelen.

Kleine dingen

In die tijd kunnen heel kleine dingen grote gevolgen hebben. Leerkrachten moeten daarom nauw samenwerken met ouders, zodat direct blijkt of een kind zich anders gedraagt dan normaal.

Carrière adviseert om een kleuter voor de eerste echte schooldag kennis te laten maken met de nieuwe juf of meester en de klasgenootjes. Het kind moet zoveel mogelijk bij vriendjes in de klas worden geplaatst en duidelijke uitleg krijgen over regels en dagindeling.

Een ouder zou bij het kind in de klas moeten blijven totdat de kleuter zelf aangeeft dat het goed gaat.

Reageer op dit artikel:
Stuur door:
Deel artikel:
 

Eerdere berichten

Kat met twee gezichten

In Port Charlotte, Florida is een kat met twee gezichten geboren. De kat is vernoemd naar Batmanschurk Two-Face.

Bekijk video

Enorme garnaal

In de Kermadectrog bij Nieuw-Zeelanhebben wetenschappers een gigantische garnaal gevonden.

Bekijk video