Ook overheid discrimineert bij opvullen vacatures

Laatste update:  20 augustus 2010 18:36 info

AMSTERDAM - Niet alleen in het bedrijfsleven, ook bij de overheid is het lastig voor allochtonen een baan te bemachtigen. Dat komt doordat werkgevers, ook bij de overheid, te veel in stereotypen over etnische groepen denken.

Foto:  ANP

Dat blijkt uit de Discriminatiemonitor van het Sociaal Cultureel Planbureau. Een autochtoon met vergelijkbare eigenschappen en diploma's komt veel makkelijker binnen dan een niet-westerse allochtoon, vooral als het zijn of haar eerste baan is.

Personeelsafdelingen wijzen op hun gebrekkige taalbeheersing en presentatie tijdens het sollicitatiegesprek, maar ook het dragen van een hoofddoek of baard en eerdere slechte ervaringen met niet-westerse migranten op de werkvloer worden als argument genoemd. Daarnaast maken ze minder vaak opleidingen af en wisselen ze vaker van werkgever.

'Risico'

Autochtone Nederlander krijgen vaak de voorkeur omdat die keuze veiligheid of zekerheid biedt. Het beeld van Surinamers - zij spreken goed Nederlands - en Turken - harde werkers - is overigens relatief positief.

Marokkanen en Antillianen worden echter geregeld geassocieerd met criminaliteit en onbetrouwbaarheid. Zij worden als 'risico' beschouwd.

Inschatting

Werkgevers gebruiken kennelijk een gemiddelde inschatting van de productiviteit en risico's van de groep waartoe zij de sollicitant rekenen. Vooral Marokkaanse en Antilliaanse kandidaten moeten meer moeite doen om hun geschiktheid aan te tonen.

Bij gelijke geschiktheid zeggen verschillende werkgevers pas in laatste instantie te kiezen voor een Marokkaanse of Antilliaanse Nederlander. Het planbureau noemt dit 'statistische discriminatie'.

Reageer op dit artikel:
Stuur door:
Deel artikel:

Eerdere berichten

Eerder

Lifestyle

Jonge vrouwen vinden orale seks vies

Samen met

NUzakelijk column

''De vraag is daarom niet óf arbeidsmigranten nodig hebben, maar hoe wij de goede arbeidsmigranten hierheen trekken.'

Lees verder op NUzakelijk.nl

Ondernemersblog

'De ondernemer die het mogelijk maakt om samen één product aan te schaffen heeft goud in handen'

Lees verder op NUzakelijk.nl

Bedrijfsrisico's

De politieke risico's voor het bedrijfsleven zijn het afgelopen jaar toegenomen.

Lees verder op NUzakelijk.nl