Gepubliceerd: 
Laatste update: 
11 augustus 2012 05:59
11 augustus 2012 17:58

Romney kiest Paul Ryan als tweede man

WASHINGTON - De Amerikaanse presidentskandidaat Mitt Romney heeft parlementslid Paul Ryan gekozen als zijn kandidaat voor het vicepresidentschap.

Foto:  AFP

 Bekijk video

Dat heeft een functionaris van de Republikeinse partij zaterdag bekendgemaakt.

Ryan (42) is afgevaardigde uit de staat Wisconsin en staat bekend als een fanatiek bezuiniger. Als parlementslid stelde hij voor om diep te snijden in de sociale zekerheid.

Een wetsvoorstel dat hij indiende ging uit van 5000 miljard dollar aan bezuinigingen voor de komende 10 jaar. 'Begrotingspitbull' Ryan werkt al zijn halve leven in Washington.

Zijn kennis van de politieke gewoonten daar is een steun voor Romney, die nog een outsider is in Washington. Romney (65) werkte als ondernemer en vier jaar als gouverneur van staat Massachusetts.

Bustour

Romney presenteert Ryan zaterdag in Norfolk op het museumfregat USS Wisconsin, vernoemd naar de thuisstaat van Ryan. De twee Republikeinen beginnen daar een bustour door vier staten die cruciaal zijn voor de verkiezingen op 6 november.

De Republikeinen Romney en Ryan proberen zo hun achterstand in te lopen op rivaal Barack Obama. Romney zou nu 42 procent van de stemmen krijgen en de Democratische president Obama 49 procent, volgens een peiling van de bureaus Reuters en Ipsos woensdag.

Begroting

Ryan ontwierp de afgelopen twee jaar de Republikeinse staatsbegroting. Met die plannen zou fors worden bezuinigd op overheidsuitgaven en moest op relatief korte termijn het begrotingstekort worden weggewerkt.

Omdat steun aan Democratische kant ontbrak zijn beide begrotingen weggestemd in de senaat.

Bekijk een interview met Paul Ryan van de The New York Times: 

Fiscal cliff

De verkiezingen zullen voor een groot deel draaien om de 'fiscal cliff'. Aan het eind van dit jaar loopt een aantal belastingvoordelen af en treden automatisch bezuinigingen in werking als politici niets doen.

Zij staan echter voor een lastige keuze. Er wordt bezuinigd en de belastingen gaan omhoog. Die combinatie kan de toch al trage economische groei nog meer belemmeren, met een eventuele recessie tot gevolg.

Aan de andere kant worden de belastingen niet verhoogd en wordt er ook niet bezuinigd. In dat geval loopt de toch enorme staatsschuld nog verder op, en moet gevreesd worden voor een schuldencrisis zoals we die in Europa kennen. Dit vooruitzicht wordt de 'fiscal cliff' genoemd.

Lees de column van Charles Groenhuijsen over Paul Ryan

Lees alles over de verkiezingen in de VS in ons dossier

Door: ANP/NU.nl
  • Deel:

Eerdere berichten

Eerder

Verkiezingen in beeld

Bekijk de meest bijzondere foto's van de dag van de verkiezingen.

Bekijk fotoserie (72)

Winnen

Mitt Romney dacht echt dat hij de Amerikaanse presidentsverkiezingen zou winnen.

Lees meer

Obama speecht

Herkozen president Barack Obama heeft woensdag een verrassingsbezoek gebracht aan het hoofdkantoor van zijn campagneteam in Chicago.

Lees meer

Obama herkozen

De Amerikaanse president Barack Obama heeft de verkiezingen in zijn land gewonnen. Mitt Romney erkende de nederlaag. Wereldleiders en politiek Den Haag feliciteren Obama met zijn herverkiezing. Er zal geen machtswisseling plaatsvinden in de Senaat of Huis van Afgevaardigden.

Lees meer en bekijk beeld

Kamp Obama/Biden

Beelden van de uitslagenavond van Barack Obama in Chicago.

Bekijk foto's