South Carolina is laatste kans rivalen Romney

Laatste update:  16 januari 2012 18:07 info Bekijk op de kaart

CHARLESTON - Voor de rivalen van Mitt Romney is het erop of eronder zaterdag in de voorverkiezingen van de Republikeinen in South-Carolina. Romney won al in Iowa en New Hampshire en maakt volgens de peilingen ook een goede kans in South-Carolina als eerste te eindigen.

Foto:  AFP

''Het lijkt er steeds meer op dat niemand hem kan verslaan'', zei Sally Bradshaw, de voormalige chef-staf van de de oud-gouverneur van Florida Jeb Bush tegen The Washington Post.

Dat Romney er in de zuidelijke staat zo goed voorstaat, lijkt verrassend. Het conservatieve South Carolina heeft een omvangrijke evangelische gemeenschap. Die staat wantrouwend tegenover Romney, die vaak wordt aangevallen om zijn gematigde standpunten en ook nog mormoon is.

In een poging Romney de wind uit de zeilen te nemen, spraken 150 invloedrijke christelijke leiders zaterdag hun steun uit voor de uiterst conservatieve Rick Santorum.

Iowa

Hoewel die nipt achter Romney eindigde bij de voorverkiezingen in Iowa, is het de vraag of hij de oud-gouverneur van Massachusetts ook in South Carolina serieus kan bedreigen. In de laatste peilingen voor South Carolina had Santorum ongeveer de helft van de stemmen van Romney.

Santorum is niet de enige Republikeinse kandidaat die lonkt naar de stemmen van de conservatieve christenen in South Carolina. Ook de gouverneur van Texas, Rick Perry, en de voormalige voorzitter van het Huis van Afgevaardigden, Newt Gingrich, proberen de religieuze kiezers voor zich te winnen.

Zuidelijke staat

Vier jaar geleden stemden de conservatieven ook verdeeld in de Republikeinse voorverkiezingen in de zuidelijke staat. De stemmen van sociaal conservatieve antiabortus-Republikeinen werden indertijd verdeeld, waardoor de gematigde John McCain de zege op zijn naam kon schrijven.

Bovendien kan Romney profiteren van het uit de race stappen maandag van Jon Huntsman. Beide politici hebben gematigde standpunten en spreken daardoor deels dezelfde groep kiezers aan.

''De Republikeinen moeten zich achter één kandidaat scharen bij hun strijd tegen de Democratische president Barack Obama. ''Ik denk dat Mitt Romney die kandidaat moet zijn'', liet Huntsman weten.

Steunen

''Gematigden steunen gematigden'', zei Santorum over het besluit van Huntsman om Romney niet langer voor de voeten te lopen.

In een interview met de zender Fox News maakte Santorum duidelijk dat de andere Republikeinen de krachten moeten bundelen om de zegereeks van Romney te stoppen.

''Wanneer het uitdraait op een race tussen twee personen, hebben we een uitstekende kans om te winnen'', voorspelde Santorum. ''Maar ik ga niemand vertellen dat hij uit de race moet stappen. Dat besluit moeten ze zelf nemen.''

Reageer op dit artikel:
Stuur door:
Deel artikel:

Eerdere berichten

Eerder

Romney vs Obama

Het is definitief: Republikein Mitt Romney neemt het op tegen zittend president Barack Obama bij de presidentsverkiezingen op 6 november in de VS.

Lees meer

Volg NU.nl

Altijd en overal op de hoogte blijven van het laatste nieuws? Volg NU.nl op sociale media of download een van onze apps.

Bekijk alle opties

Column Groenhuijsen

"Heeft Barack Obama met zijn standpunt vóór het homohuwelijk daar nu fundamenteel verandering in gebracht?"

Lees de column

Maarten van Rossem

De wereld maakt zich op voor een verkiezingsstrijd tussen Mitt Romney en Barack Obama. Vijf vragen aan VS-kenner Maarten van Rossem.

Lees meer

Voorverkiezingen

De komende maanden vinden er in alle Amerikaanse staten voorverkiezingen plaats.

Bekijk schema