Verkiezingsdag begint met opsteker voor Obama (video)

Laatste update:  4 november 2008 12:13 info

WASHINGTON - De Amerikaanse verkiezingen zijn dinsdag begonnen met een opsteker voor de Democratische presidentskandidaat Barack Obama. Hij won van zijn Republikeinse rivaal John McCain in het gehucht Dixville Notch in New Hampshire.

ANP

Obama kreeg in de nacht van maandag op dinsdag in Dixville Notch vijftien stemmen tegen zes stemmen voor McCain. Dixville Notch gaat traditioneel het eerst naar de stembus op verkiezingsdag.

De stemmen worden meteen geteld. De enige Democratische presidentskandidaat die in Dixville Notch won, was in 1968 Hubert Humphrey.

Om 12.00 uur (Nederlandse tijd) openen de stembureaus in de oostelijk staten. De eerste stembureaus sluiten als bij ons om middernacht woensdag 5 november begint.

Football

In het Amerikaanse football was er nog een goed voorteken voor de Democratische kandidaat die het opneemt tegen de regerende Republikeinen.

Het team van de Redskins speelde thuis in Washington D.C. kort voor de stembusgang en verloor maandag van de bezoekende Steelers uit Pittsburgh. In de footballwereld en in de politiek is bekend dat sinds 1937 de politieke leiding in Washington van kleur verwisselt wanneer de Redskins in hun laatste thuiswedstrijd voor de verkiezingen verliezen.

Als ze zo'n wedstrijd wonnen, werd sinds 1937 telkens de regerende partij of president herkozen. De Steelers wonnen met 23-6.

Langste campagne

Volgens de laatste peilingen maakt Obama een goede kans de eerste zwarte president van de Verenigde Staten te worden. Waarnemers spreken over de spectaculairste race om het Witte Huis in Washington in tientallen jaren. Het was in ieder geval de langste en duurste campagne, mede doordat geen zittende president meedoet.

Obama had ruim een week geleden zijn campagne nog onderbroken om in Hawaï afscheid van zijn oma te kunnen nemen. Maandag maakte de Democratische presidentskandidaat bekend dat zijn grootmoeder op 86-jarige leeftijd "vreedzaam" was overleden na een strijd tegen kanker.

Cruciale staten

De 72-jarige McCain en de 25-jaar jongere Obama deden maandag op de laatste dag van de campagne nog verwoede pogingen om zoveel mogelijk stemmen te winnen in de cruciale staten die dinsdag de doorslag kunnen geven. Het gaat daarbij onder meer om Ohio, Pennsylvania en Florida.

Reageer op dit artikel:
Stuur door:
Deel artikel:

Eerdere berichten

Eerder

Romney vs Obama

Het is definitief: Republikein Mitt Romney neemt het op tegen zittend president Barack Obama bij de presidentsverkiezingen op 6 november in de VS.

Lees meer

Volg NU.nl

Altijd en overal op de hoogte blijven van het laatste nieuws? Volg NU.nl op sociale media of download een van onze apps.

Bekijk alle opties

Column Groenhuijsen

"Heeft Barack Obama met zijn standpunt vóór het homohuwelijk daar nu fundamenteel verandering in gebracht?"

Lees de column

Maarten van Rossem

De wereld maakt zich op voor een verkiezingsstrijd tussen Mitt Romney en Barack Obama. Vijf vragen aan VS-kenner Maarten van Rossem.

Lees meer

Voorverkiezingen

De komende maanden vinden er in alle Amerikaanse staten voorverkiezingen plaats.

Bekijk schema