Oranje weer naar het EK (video)

Laatste update:  18 november 2007 20:40 info

ROTTERDAM - Met een moeizame overwinning op een stug verdedigend Luxemburg heeft het Nederlands elftal zich zaterdagavond geplaatst voor het Europees kampioenschap van 2008. Door de 1-0-overwinning weet Oranje nu zeker dat het volgend jaar present is in Zwitserland en Oostenrijk.

ANP

Voor Oranje kwam daarmee een einde aan een cijfermatig succesvolle kwalificatiereeks. Mede door een groot aantal zeer defensief ingestelde tegenstanders leed Oranje onder bondscoach Marco van Basten echter ook veel gezichtsverlies.

Zwak

Luxemburg toonde zich in Rotterdam een zeer zwak elftal, maar slaagde er vlak voor tijd wel in om het Oranje nog twee keer lastig te maken. Zowel Alphonse Leweck en Sébastian Remy doken gevaarlijk op voor keeper Edwin van der Sar. Het was aan de ervaren sluitpost te danken dat Nederland zich zaterdag al plaatste.

Zoals verwacht begon het Nederlands elftal het duel tegen Luxemburg met een systeem waarin plaats was voor twee centrumaanvallers. Naast Ruud van Nistelrooij kreeg Danny Koevermans voor het eerst in zijn loopbaan een basisplaats. Op zich verrassend omdat de spits van PSV daarmee Dirk Kuijt, Ryan Babel en Klaas-Jan Huntelaar voorbij streefde.

Ontwikkeling

De 29-jarige spits maakt de laatste jaren een stormachtige ontwikkeling door. Hij werd in het seizoen 2005/2006 door Louis van Gaal bij Sparta weggeplukt, dat toen nog in de eerste divisie bivakkeerde. Na twee jaar AZ bleek hij rijp voor een topclub en verhuisde hij naar PSV, waar hij dit seizoen al zes keer scoorde.

Omdat Van Basten van systeem switchte, kwam er in het Nederland elftal een vacature vrij voor een sterke, balvaste spits, die moest dienen als aanspeelpunt naast Van Nistelrooij. Koevermans voldeed volgens de bondscoach het beste aan die profielspits en stelde de keuzeheer daarin niet teleur. In de 42e minuut was het uitgerekend de Schiedammer die Oranje de winst schonk, na een goede pass van Wesley Sneijder.

Punten

Oranje wist al voorafgaand aan het duel dat alleen een overwinning genoeg zou zijn om zich te plaatsen voor het EK. Omdat Bulgarije in Sofia won van Roemenië (1-0) had de ploeg van bondscoach Marco van Basten nog twee punten nodig om zich definitief te kwalificeren.

Van Basten wilde die overwinning afdwingen met aanvallend en dwingend spel. Dat lukte voor rust vrij aardig, al trok Luxemburg een vrijwel onneembare rood-witte muur op rond het doel van keeper Jonathan Joubert.

Opbouw

Omdat Oranje onder leiding van Van Basten tot nu toe vooral veel problemen kende in de opbouw, posteerde hij AZ-middenvelder Demy de Zeeuw centraal in de defensie. Het idee daarachter, er met meer voetballend vermogen voor zorgen dat de bal sneller in voorwaartse richting zou gaan, mislukte. De Zeeuw leed veel balverlies en bleek niet de stuwende kracht die Van Basten vooraf in hem zag.

Toch creëerde Oranje voor de pauze een handvol goede mogelijkheden. Voordat Koevermans een prachtig hoofdstuk aan zijn jongensboek toevoegde, waren ook Rafael van der Vaart, Ruud van Nistelrooij, Giovanni van Bronckhorst en Mario Melchiot al dicht bij een doelpunt geweest. Die mogelijkheden bleven echter onbenut.

Monsterscore

Ook na de pauze verliet Luxemburg de verdedigende stellingen amper. Het elitekorps van bondscoach Guy Hellers wilde vóór alles een monsterscore voorkomen. Oranje bleef stoïcijns aanvallen, maar beschikte niet over het vernuft om het defensieve verweer van de Luxemburgers te doorbreken.

Daar had zelfs het oranjelegioen in De Kuip begrip voor. Een maand geleden werd het nationale elftal nog hartstochtelijk uitgefloten na een slecht duel tegen Slovenië (2-0 winst). Zaterdag ging de wave door het stadion en vergaf het publiek de ploeg het gebrek aan goals; het EK werd bereikt en die mogelijkheid op een feestje liet het publiek zich in de Rotterdamse vrieskou niet ontnemen.

Van der Sar

Doelman Edwin van der Sar gaf na afloop van de wedstrijd te kennen dat hij eigenlijk heel boos was. Daarbij doelde hij op de slotfase, waarin Nederland in de laatste minuten de kluts kwijt was en twee enorme kansen onbenut liet. Toch wil de doelman niet te boos overkomen. "We wilden goed spelen en veel doelpunten maken. Dat is helaas niet gelukt. Maar we hebben ons wel gekwalificeerd."

Uitwedstrijd

De doelman zal woensdagavond, samen met Van Nistelrooij, de uitwedstrijd van het Nederlands elftal in de EK-kwalificatie tegen Wit-Rusland moeten missen. De spits van Real Madrid raakte namelijk tijdens de eerste helft van het duel geblesseerd aan zijn hamstring. Van der Sar heeft met bondscoach Marco van Basten afgesproken dat hij alleen speelt tijdens interlands waarin iets op het spel staat.

Reageer op dit artikel:
Stuur door:
Deel artikel:

Eerdere berichten

Gisteren

Weer net niet

Anita behoort opnieuw tot laatste afvallers

FC Knudde

Klik voor de dagelijkse FC Knudde

Recensie

'Omdat Nigel de Jong tijdens de zomerstop steevast te veel AA-drink dronk was hij als jeugdspeler van Ajax aan het begin van elk seizoen te dik'

Lees verder
Banner NUjournaal Sport

Giroblog

Chagrijnig, onwaarschijnlijk. Woest werd hij, die woede aangedreven door de hongerklop. 'Ik heb met bidons gesmeten.'

Lees verder

NUsport Magazine

Jouw wekelijkse dosis extra sport
Volledige inhoud Word abonnee Bestel los

Formule 1 Preview

Het is een onvervalste klassieker in de autosport: de Grand Prix van Monaco. Zondag staat hij weer op het programma.

Lees verder