Uitgegeven: 
Laatste update: 
2 juli 2012 16:41
2 juli 2012 17:32

ChristenUnie wil duidelijkheid over eurofonds

DEN HAAG - De ChristenUnie wil duidelijkheid van premier Mark Rutte over de afspraken die eind vorige week op de EU-top in Brussel over steun aan banken zijn gemaakt.

Foto:  ANP

Volgens ChristenUnie-leider Arie Slob moet het verdrag over het permanente noodfonds voor de euro daarvoor worden gewijzigd en moet het opnieuw ter ratificatie worden voorgelegd aan de nationale parlementen.

Slob wil Rutte daarover dinsdag aan de tand voelen in het vragenuurtje.

''Het verdrag wordt al gewijzigd op een moment dat het nog niet eens is geratificeerd. Dat is merkwaardig en het is terecht dat juristen daar de vinger bij leggen.''

Banken

Op de eurotop van vorige week spraken Europese leiders af dat het ESM noodlijdende banken van steun kan voorzien zodra de Europese Centrale Bank verantwoordelijk wordt voor toezicht op de bankensector.

 ''Als je allerlei banken moet steunen, wat gaat dat betekenen? Nederland loopt een risico van 40 miljard euro'', aldus Slob.

Niet nodig

De Europese Commissie stelt maandag dat wijzigingen niet nodig zijn en banken onder het huidige ESM-verdrag direct van steun kunnen worden voorzien.

Ook Rutte liet tijdens EU-top al weten dat de gemaakte afspraken niet tot een wijziging van het verdrag leiden. Ook stelt hij dat Nederland kritisch tegenover de directe bankensteun staat. 

Volgens een woordvoerder van het ministerie van Financiën zal Nederland elk verzoek op individuele basis zal beoordelen. Rutte zei dat steunaankopen een instrument zijn dat wel beschikbaar is, maar dat hij de kans klein acht dat het daadwerkelijk zal worden toegepast.

De Europese leiders spraken vorige week juist af dit instrument wel toe te passen.

Alles over de schuldencrisis in ons dossier

Door: ANP/NU.nl
  • Deel

Gerelateerde artikelen

Lees meer over

Eerdere berichten

Eerder

Volg NU.nl

Altijd en overal op de hoogte blijven van het nieuws? Volg NU.nl op sociale media of download een van onze apps.

Bekijk alle opties

Cyprus

Wat houdt het reddingspakket voor Cyprus precies in en wie betaalt er eigenlijk voor? 

Lees meer in vijf vragen

Dijsselbloem

Minister Dijsselbloem is gekozen tot voorzitter van de eurogroep. Maar wat houdt deze functie nou precies in?

Lees meer

Kredietbeoordelaars

Landen als Spanje komen regelmatig in de problemen na een afwaardering van Moody's of Fitch. NU.nl legt u in vijf vragen kredietbeoordelaars uit.

Lees verder

Begroting EU

De EU-top donderdag en vrijdag gaat over de begroting. Rutte gaat de onderhandelingen in met ''een pistool'' op zak.

Lees meer in 5 vragen