Dossier: Prinsjesdag

Gepubliceerd: 
Laatste update: 
18 september 2012 15:41
18 september 2012 15:41

Omvangrijke bezuiniging Defensie halverwege

DEN HAAG - Het ministerie van Defensie gaat in 2013 in totaal 791 miljoen euro besparen. Om dat te bereiken wordt er flink minder geïnvesteerd. 

Foto:  NU.nl/Jeroen K.

Dat staat in de begroting voor volgend jaar van het departement van demissionair minister Hans Hillen.

Defensie moet structureel 1 miljard gaan bezuinigingen. ''De omvangrijke bezuinigingsexercitie is halverwege'', aldus Hillen. ''De contouren van de Defensieorganisatie in haar nieuwe vorm staan.''

Veel eerder aangekondigde maatregelen om tot een kleinere krijgsmacht te komen, worden volgend jaar uitgevoerd. Zo worden kazernes gesloten en zullen veel mensen gedwongen hun baan verliezen. Er moeten circa 6000 mensen bij Defensie weg.

Tekorten

De begroting zit volgend jaar iets boven de 7,7 miljard euro. Naast een bezuiniging van 613 miljoen euro gaat het ministerie nog eens 178 miljoen extra snijden om eerder ontstane tekorten op te lossen.

Defensie kan de bezuinigingen alleen uitvoeren door fors minder te investeren. In 2013 ligt het investeringspercentage op 15,5 procent, een kleine stijging in vergelijking met het ''voorlopige dieptepunt van 14,8 procent'' dit jaar. Volgens het ministerie moet het percentage eigenlijk op ongeveer 20 procent liggen. Dat wordt pas weer in 2016 bereikt.

Er wordt nog wel geld gestoken in zaken als onbemande vliegtuigen, de verdediging tegen ballistische raketten en digitale oorlogsvoering.

Door: ANP
  • Deel:

Eerdere berichten

#Prinsjesdag

Volg Twitterberichten over Prinsjesdag via NUlive.

Miljoenennota

Dinsdag is de miljoenennota gepresenteerd. Een overzicht van de de overheidsinkomsten en -uitgaven voor 2013:

Bekijk alle grafieken

Hoedjes

De aandacht voor Prinsjesdag dit jaar gaat vooral uit naar folklore, de rijtocht van de Gouden Koets en de hoedjesparade van vrouwelijke Kamerleden.

Bekijk fotoserie

Onze Taal

Het Genootschap Onze Taal, dat altijd de troonrede nakijkt op taalkundige onvolkomenheden, is uit de school geklapt over de tekst.

Lees verder

Waxinelichthouder

De man die op Prinsjesdag 2010 een waxinelichthouder gooide naar de Gouden Koets, zit sinds zaterdag weer vast.

Lees verder