Gepubliceerd: 
Laatste update: 
20 september 2012 13:30
20 september 2012 14:15

Kamerleden leggen eed of belofte af

DEN HAAG - De 150 leden van de Tweede Kamer zijn donderdagmiddag geïnstalleerd. 51 van hen legden de eed of belofte af als nieuweling, hoewel sommigen al eerder in de Kamer hebben gezeten.

ANP

PVV-Kamerlid Martin Bosma werd als eerste beëdigd, omdat hij tijdelijk voorzitter is.

Onder de Kamerleden was ook premier Mark Rutte, die de lijsttrekker is van de VVD. Ook minister Edith Schippers werd geïnstalleerd als Kamerlid, evenals de staatssecretarissen Fred Teeven, Halbe Zijlstra en Frans Weekers.

Als de VVD en de PvdA samen een coalitie weten te vormen, is het mogelijk dat zij al snel weer uit de Kamer verdwijnen om een plek in te nemen in het nieuwe kabinet.

Van de nieuwkomers in de Kamer zijn er drie die de politiek met de paplepel ingegoten hebben gekregen. VVD'er Pieter Duisenberg is de zoon van de in 2005 overleden Wim Duisenberg (PvdA), die president van de Europese Centrale Bank was.

Dochter

Marit Maij wordt Kamerlid voor de PvdA; ze is de dochter van oud-CDA-minister Hanja Maij-Weggen. CDA-Kamerlid Pieter Heerma treedt in de voetsporen van zijn vader Enneüs Heerma, die de fractie in het verleden leidde.

Woensdag werd al afscheid genomen van de oude Kamer.

Nieuwe voorzitter

Naast Kamerlid Khadija Arib van de PvdA gaan ook Gerard Schouw van D66 en Anouchka van Miltenburg van de VVD een gooi doen naar het voorzitterschap van de Tweede Kamer. Dat lieten zij donderdag weten, nadat de profielschets voor de functie was vastgesteld.

Kandidaten voor het voorzitterschap kunnen zich tot dinsdag 12.00 uur melden bij de griffier van de Kamer. Daarna zal er in de Kamer een debat worden gevoerd over wie de hamer in handen moet krijgen en de opvolger wordt van Gerdi Verbeet, die woensdag afscheid nam van de Kamer. Na het debat dinsdag wordt gestemd over de verschillende kandidaten.

Toelichting

In een toelichting op zijn kandidatuur zei Gerard Schouw donderdag: ''Ik onderstreep het belang van een efficiënt en gezaghebbend parlement en ben zeer gemotiveerd om een brug te slaan tussen de Nederlandse bevolking en haar vertegenwoordiging in de Tweede Kamer. Ik hoop op een inspirerende samenwerking met alle Kamerleden en medewerkers.''

Schouw was 7 jaar voor D66 lid van de Eerste Kamer, 2 keer partijvoorzitter, zat 8 jaar in de gemeentepolitiek van Dordrecht en is nu 2 jaar lid van de Tweede Kamer.

Eigen zeggen

Van Miltenburg vindt dat ze ''naadloos'' voldoet aan het gewenste profiel. Ze bezit naar eigen zeggen voldoende parlementaire en bestuurlijke ervaring en wil zoals het profiel vraagt aan het werk met social media.

''Voorop gesteld, ik vind het een hele erge mooie functie.'' Van Miltenburg, die de afgelopen jaren VVD-vicefractievoorzitter was, typeert zichzelf als ''een vrolijke, maar ook strenge en rechtvaardige voorzitter''.

Door: ANP
  • Deel:

Gerelateerde artikelen

Lees meer over

Eerdere berichten

Gisteren

Banner NUjournaal Algemeen

NU in beeld

Bekijk bijzondere beelden van over de hele wereld.

Bekijk fotoserie (100)

NUpubliek

Op NUpubliek ziet u wat politici en partijen zeggen en doen rond maatschappelijke thema's in Nederland.

Ga naar NUpubliek

Toen in Beeld

Bijzondere nieuwsbeelden van 'vandaag' in het verleden. 

Bekijk fotoserie (100)

Volg NU.nl

Altijd en overal op de hoogte blijven van het nieuws? Volg NU.nl op sociale media of download een van onze apps.

Bekijk alle opties

Peil.nl