Gepubliceerd: 
Laatste update: 
11 juli 2012 11:42
11 juli 2012 14:27

'Bedrijven moeten meer doen voor ontwikkelingshulp'

AMSTERDAM - In de toekomst moet het bedrijfsleven een veel substantiëlere bijdrage leveren aan ontwikkelingssamenwerking. "Dat kan nog veel beter", aldus staatssecretaris Ben Knapen (Buitenlandse Zaken).

Foto:  ANP

Ook bij Nederlandse bedrijven, zo stelt hij tegenover NU.nl. "Ik verklaar niet alle bedrijven heilig, geen sprake van."

Knapen (CDA) vindt dat de manier waarop ontwikkelingssamenwerking nu is georganiseerd flink moet veranderen. Volgens hem is er nu sprake van een 'taboerelatie' tussen voor- en tegenstanders van hulp. "We moeten naar een internationale samenwerking die heel anders gestructureerd is. Overheden kunnen dat niet allemaal oplossen."

Daarom wil hij na 2015 af van de internationale afspraak 0,7 procent van het bruto binnenlands product (bbp) te doneren aan ontwikkelingshulp, zo zei hij eerder al. "Ik doe enorm mijn best om die afspraak te veranderen."

Afspraak

Maar de staatssecretaris gaf eerder ook al toe dat hij vindt dat Nederland, een van de grootste donoren ter wereld op het gebied van ontwikkelingssamenwerking, zich voorlopig nog wel aan die afspraak moet houden.

Hierover verschilt hij van mening met kritische partijen als de PVV en VVD, deze laatste partij heeft in het verkiezingsprogramma aangegeven 3 miljard euro te willen korten op de hulp.

"De meeste arme mensen wonen tegenwoordig in middeninkomenslanden. Die kun je niet bereiken door simpelweg geld van hier naar daar te geven. Je moet veel meer zorgen voor een bemiddelaar die in de geldstromen een rol gaat spelen: via bedrijven die maatschappelijk verantwoord ondernemen. "

Verbetering

Volgens Knapen loopt het Nederlandse bedrijfsleven hierin voorop, maar is er nog veel ruimte voor verbetering. "Je ziet wel langzaamaan een verandering: omdat bedrijven die op een langere termijn in een land willen zitten risico’s lopen als ze geen zorg dragen voor hun omgeving."

Volgens de staatssecretaris heeft kritiek op zijn beleid van partijen als de PVV "eerlijk gezegd" wel geholpen om de discussie over de hulp verder op gang te brengen. "De druk om te laten zien dat je je doelstellingen bereikt helpt enorm. Ik ben daar ook groot voorstander van."

De Tweede Kamer heeft vorige week een rapport van Knapen ontvangen over de voorgestelde hervormingen, die na de verkiezingen in de herfst moet worden behandeld. Wel heeft de Kamer ingestemd met het voorstel de focus voor hulp voorlopig te leggen op vier thema’s: voedselveiligheid, water, veiligheids- en rechtsorde en seksuele gezondheid.

Gezinsplanning

Over dit laatste onderwerp spreekt Knapen dinsdag op een top in Londen over gezinsplanning, georganiseerd door Melinda Gates, echtgenote van Microsoft-oprichter Bill Gates.

"Sinds de seksuele revolutie heerst er in Nederland een hele open houding richting seks. Ik denk dat er geen land in de wereld is dat programma's heeft zoals BNN. Niet dat ik ze allemaal even mooi vind, maar dat hoeft ook niet."

"Maar in heel veel landen is om religieuze of om morele redenen seks en alles dat er mee samenhangt veel meer omgeven met taboe. Daarom wordt Nederland vaak gevraagd om te helpen dit taboe daar te doorbreken."

Lange traditie

Knapen zal er in Londen voor pleiten de "lange traditie" die Nederland heeft op het gebied van seksuele voorlichting voort te zetten. Maar ook de bedrijven moeten zich hiervoor blijven inzetten, zo roept hij nogmaals op.

"Ik vind dat je als bedrijf in een ontwikkelingsland ervoor moet zorgen dat de rechten van vrouwen wordt gerespecteerd, dat er iets is van kinderopvang, en een fatsoenlijke behandeling op het gebied van salaris."

Zie ook: Partnershipverkiezing 2012

Door: NU.nl/Heleen Haverkort
  • Deel:

Eerdere berichten

Banner NUjournaal Algemeen

NU in beeld

Bekijk bijzondere beelden van over de hele wereld.

Bekijk fotoserie (100)

Toen in Beeld

Bijzondere nieuwsbeelden van 'vandaag' in het verleden. 

Bekijk fotoserie (100)

Duidelijketaalprijs

Minister van Financien Jeroen Dijsselbloem ontvangt de Duidelijketaalprijs 2013. De bewindsman wordt door het Taalcentrum-VU geroemd om zijn goede beheersing van het Engels.

Bekijk fotoserie (4)

NUpubliek

Op NUpubliek ziet u wat politici en partijen zeggen en doen rond maatschappelijke thema's in Nederland.

Ga naar NUpubliek

Peil.nl

Volg NU.nl

Altijd en overal op de hoogte blijven van het nieuws? Volg NU.nl op sociale media of download een van onze apps.

Bekijk alle opties