'Goede voortgang hervorming kunstvakonderwijs'
DEN HAAG - De hervorming van het kunstvakonderwijs verloopt voorspoedig. Dat beeld zullen vertegenwoordigers uit de sector woensdag schetsen tijdens een rondetafelgesprek met de Tweede Kamer.
Foto: ANP
Afgelopen zomer stelde de HBO-raad, de vereniging van hogescholen, een meerjarig plan op voor het kunstvakonderwijs.
Daarin werd onder meer vastgelegd dat de hogescholen minder studenten zullen gaan opleiden tot beeldend kunstenaar of musicus, en dat er meer onderling zal worden samengewerkt.
Daling opleidingsplaatsen
Volgens Thom de Graaf, voorzitter van de HBO-raad, is er inderdaad sprake van een daling van het aantal opleidingsplaatsen in het kunstonderwijs. "Ook worden her en der initiatieven ontplooid om meer samen te werken", aldus De Graaf.
Tijmen van Grootheest, de coördinator van het sectorplan, noemt in dat kader de conservatoria van Maastricht en Tilburg, en van Rotterdam en Den Haag die hun banden hebben aangehaald.
Ook hij is positief: "Ik heb het idee dat de hogescholen voortvarend aan de gang zijn met de plannen."
Kwaliteit
Toch waarschuwt Jet de Ranitz van de Amsterdamse Hogeschool Kunsten ervoor dat de Tweede Kamer niet moet verwachten dat hogescholen gaan samenwerken 'óm het samenwerken’. "Waar het logisch is, gebeurt het. Maar we zijn er niet op uit in het wilde weg te gaan fuseren en herverkavelen. Het moet de kwaliteit wel ten goede komen."
Als belangrijk punt waarop verder nog gelet moet worden, noemt Chris Fictoor, adviseur binnen het kunstvakonderwijs op muziekgebied, het volgen van alumni na hun opleiding. "We hebben nog geen goed beeld van de wegen die musici belopen na hun opleiding."
Ook pleit hij voor een uniform systeem waarmee de kwaliteit van conservatoria getoetst kan worden.
In maart praat de Tweede Kamer verder over het kunstvakonderwijs.

Startpagina