'Nederland moet cultuur BES-eilanden beschermen'
DEN HAAG - De bevolking van Bonaire, Sint Eustatius en Saba (BES-eilanden) moet door de Nederlandse overheid erkend worden als nationale minderheid, zodat hun taal en cultuur worden beschermd. Dat stelt de ChristenUnie voor.
Foto: Thinkstock
De BES-eilanden zijn sinds vorig jaar bijzondere gemeenten van Nederland.
“Door alle nieuwe Nederlandse regelgeving zijn de eilanders bang geworden voor het verlies van hun taal en cultuur”, zegt Tweede Kamerlid voor de ChristenUnie Cynthia Ortega-Martijn woensdag tegen NU.nl.
Ze roept minister Donner van Binnenlandse Zaken op om opheldering te geven over twee internationale verdragen die Nederland heeft ondertekend. De verdragen garanderen de bescherming van de cultuur, taal en identiteit van minderheden.
“Donner moet deze verdragen toepassen op de BES-eilanden zodat de inwoners een nationale minderheid worden”, aldus het Kamerlid.
Friezen
In Nederland hebben alleen de Friezen de status van nationale minderheid. Hierdoor mag in Friesland bijvoorbeeld in het Fries onderwijs gegeven worden.
Ortega-Martijn: “Scholen op de BES-eilanden geven sinds vorig jaar les in het Nederlands omdat het staatsexamen alleen nog in het Nederlands is. Eigenlijk geven ze liever les in het Engels en Papiaments. Net als vroeger.”
Kritiek
Andere Tweede Kamerleden hebben kritiek op het voorstel. “Het is geen handig idee. Je kunt niet Bonaire, Saba en Sint Eustatius over één kam scheren als nationale minderheid. Ze hebben alle drie hun eigen identiteit”, zegt Martijn van Dam (PvdA). Ook vraagt hij zich af of Nederland dit met internationale verdragen moet regelen.
Ook de VVD is geen voorstander van het plan. Volgens Kamerlid André Bosman is er op de eilanden "voldoende ruimte om invulling te geven aan de eigen cultuur".
Eric Lucassen van de PVV noemt het voorstel van de ChristenUnie "nutteloze symboolpolitiek".
“De eilanden hebben gekozen voor Nederland, daar hoort dus ook onze taal en cultuur bij. Wanneer ze daar behoefte hebben om de eigen cultuur en taal te beschermen, kunnen ze het beste uit het Koninkrijk stappen", aldus Lucassen.
"Het enige dat ze als officiële minderheid van Nederland willen is nog meer geld. Geen denken aan, er gaat al veel te veel geld die kant op.”

Startpagina