Overzicht langstzittende premiers

AMSTERDAM - Demissionair premier Jan Peter Balkenende is sinds maandag de op vier na langstzittende premier in de Nederlandse geschiedenis en de op twee na langstzittende in de periode na de Tweede Wereldoorlog.

De CDA-premier is sinds hij op 22 juli 2002 bëedigd werd 2990 dagen minister-president.

Balkenende streeft Jan Heemskerk voorbij, die in de jaren zeventig en tachtig van de negentiende eeuw twee kabinetten leidde. Balkenende staat nu op nummer 5 op het lijstje langstzittende premiers.

Ruud Lubbers, Charles Ruijs de Beerenbrouck, Willem Drees en Johan Rudolf Thorbecke gaan hem nog voor. Die laatste was halverwege de negentiende eeuw drie periodes voorzitter van de ministerraad.

Balkenende zal Thorbecke niet meer inhalen, want dan zou de huidige kabinetsformatie nog 292 dagen moeten duren. Maar het ronde getal van 3000 dagen kan hij wel halen. De tien dagen die hij daarvoor nog nodig heeft, zal het nog wel duren voordat een nieuw kabinet is beëdigd.

Overzicht

1. Ruud Lubbers (CDA) wordt op 4 november 1982 beëdigd door koningin Beatrix als minister-president van zijn eerste kabinet. Op 22 augustus 1994 wordt hem met zijn demissionaire ploeg na het kabinet-Lubbers III ontslag verleend door de koningin. Bijna twaalf jaar (4307 dagen).

2. Charles Ruijs de Beerenbrouck (RKSP) werd voor het eerst voorzitter van de ministerraad op 9 september 1918. Na zijn tweede kabinet was hij vanaf 4 augustus 1925 een paar jaar premier-af. Op 10 augustus 1929 werd hij weer beëdigd als minister-president van zijn derde kabinet en op 26 mei 1933 werd hem met zijn demissionaire kabinet ontslag verleend door koningin Wilhelmina. Ruim tienenhalf jaar (3905 dagen).

3. Willem Drees (PvdA) begint op 7 augustus 1948 aan zijn eerste premierschap. Na het kabinet-Drees IV wordt hem op 22 december 1958 voor de laatse keer als demissionair minister-president door koningin Juliana ontslag verleend. Ruim tien jaar (3788 dagen).

4. Johan Rudolf Thorbecke (liberaal) was voorzitter van de ministerraad in drie kabinetten. Hij begon aan zijn eerste kabinet op 1 november 1849 en koning Willem III verleende hem met zijn demissionaire bewindslieden ontslag op 19 april 1853. Zijn tweede premierschap duurde van 1 februari 1862 tot 10 februari 1866 en de derde van 4 januari 1871 tot 6 juli 1872. Bijna negen jaar (3282 dagen).

5. Jan Peter Balkenende (CDA) is op 22 juli 2002 beëdigd als minister-president van zijn eerste kabinet. Sinds de val van het kabinet-Balkenende IV in februari 2010 zit hij nog steeds als premier van het demissionaire kabinet van CDA en ChristenUnie. Ruim acht jaar (2990 dagen tot en met 27 september 2010).

6. Jan Heemskerk Abrahamszoon (conservatief-liberaal) heeft twee kabinetten geleid. Zijn eerste kabinet leidde hij met Theo van Lynden van Sandenburg (baron en later graaf tijdens zijn ministerschap) vanaf 27 augustus 1874 en hem werd na drie demissionaire periodes ontslag verleend door koning Willem III op 3 november 1877. Zijn tweede kabinet werd beëdigd op 23 april 1883 en inclusief twee demissionaire periodes duurde dat tot 21 april 1888. Ruim acht jaar (2989 dagen).

De dagen van de (demissionaire) kabinetten komen uit tabellen van de website Parlement en Politiek van het Parlementair Documentatie Centrum van de Universiteit Leiden.

Tip de redactie