'Zalm zette Amsterdam onder druk'

Laatste update:  23 januari 2010 09:27 info

AMSTERDAM - Voormalig minister Gerrit Zalm van Financiën dreigde financiële bijdrages aan Amsterdam in te trekken, toen bleek dat de hoofdstad niet wilde meewerken aan de beursgang van Schiphol. Dat zegt de Amsterdamse wethouder Lodewijk Asscher.

Foto:  ANP

De wethouder van de hoofdstad stelde dat in een interview met de Volkskrant, dat het dagblad zaterdag heeft gepubliceerd.

Volgens Asscher voerde de minister, en met hem een aantal topmannen uit het bedrijfsleven, grote druk op hem uit.

Steun

Asscher beschrijft in het interview hoe hij als beginnend wethouder van onder meer economische zaken en financiën aan de minister moest meedelen dat Amsterdam de steun aan de beursgang van Schiphol zou intrekken. De wethouder noemt Zalm in het interview ''intelligent, volhardend en gewiekst''.

Asscher maakte naar eigen zeggen toen ook kennis met het 'old boys network'. Jan Kalff, voorzitter van de raad van commissarissen van Schiphol en voormalig topman bij ABN Amro, was woest, zegt Asscher in het interview.

Schandelijk

''Meneer Asscher, ik heb in 27 jaar bedrijfsleven nog nooit zoiets schandelijks meegemaakt. U hebt geen idee wat voor schade u aanricht bij het bedrijf Schiphol'', zo herinnert Asscher zich het telefoongesprek met Kalff. Ook werd Asscher opgebeld door toenmalig ABN Amro directeur Rijkman Groenink.

Asscher heeft in het interview geen goed woord over voor het netwerk dat volgens hem de dienst uitmaakt. ''De minachting en de onderschatting van de politiek die dat netwerk uitstraalt, vond ik schokkend'', zegt Asscher.

Risico

Volgens de wethouder zijn de afwegingen voor de beursgang van Schiphol vertroebeld, omdat er zowel politiek kapitaal als 'echt' kapitaal in zit. ''Het is een risico als die netwerken zo nauw zijn verweven. Daar ben ik van geschrokken. Ik ben er linkser van geworden'', aldus de wethouder.

Onder de indruk was hij ook, door zijn eerste ontmoeting met Zalm, van zijn ''vuurdoop''. ''Onzekerder of ik het wel kon, wethouder zijn van Amsterdam, heb ik me daarna niet meer gevoeld'', bekent Asscher.

Reageer op dit artikel:
Stuur door:
Deel artikel:

Eerdere berichten

Gisteren

Verkiezingen VS

Romney slaat terug richting Gingrich

Banner NUjournaal Algemeen

Prijs voor Máxima

Prinses Máxima heeft woensdag in perscentrum Nieuwspoort de Machiavelliprijs 2011 in ontvangst genomen. 

Lees meer

Nieuws in beeld

Een overzicht van de meest bijzondere nieuwsfoto's.

Bekijk fotoserie (102)