AMSTERDAM - Lesbische vrouwen voelen zich vaak ongelukkiger en ongezonder dan heteroseksuele vrouwen.
Foto: NU.nl/Dennis van Luling
Dat concludeert de Stichting OndersteBoven uit een online onderzoek naar de leefstijlen en 'het welbevinden' van lesbiennes in Nederland.
De vrijwilligersorganisatie grijpt het resultaat aan om te pleiten voor meer geld en aandacht voor lesbiennes.
Ongeveer tweeduizend vrouwen deden mee aan het onderzoek, dat is uitgewerkt door studenten van de Universiteit van Amsterdam.
Pesterijen
Zij stellen dat depressies en slapeloosheid vaker de kop opsteken bij lesbiennes dan bij hetero's. Ruim een op de drie lesbiennes wordt geregeld geconfronteerd met geroddel en pesterijen in familiekringen en op de werkvloer. Vooral jonge lesbiennes gaan daaronder gebukt.
De presentatie van het onderzoek, dat in april vorig jaar werd uitgezet via internet, is vrijdagmiddag in de Openbare Bibliotheek Amsterdam.
Depressief
OndersteBoven werd eind 2006 opgericht met als doel het bevorderen van de maatschappelijke positie van vrouwen, en in het bijzonder lesbische en biseksuele vrouwen.
Voor de analyse van het onderzoek is volgens een woordvoerder van de OndersteBoven het resultaat vergeleken met een zogeheten normgroep. Het is volgens haar dus niet zo dat alleen maar depressieve vrouwen de vragenlijst hebben ingevuld.