AMSTERDAM - De bouw van de 262 meter hoge Belle van Zuylentoren in Utrecht dreigt in gevaar te komen. Defensie wil het verbod om binnen een straal van 28 kilometer rond een radarinstallatie hoger te bouwen dan 45 meter niet loslaten.
Foto: Branimir Medic en Pi de Bruijn, Architekten Cie
Met het radarnetwerk houdt Defensie het Nederlandse luchtruim in de gaten. De Belle van Zuylentoren geeft een te hoge verstoring op de radar van vliegbasis Soesterberg. Defensie wil daarom absoluut niet tornen aan het verbod, dat meldt de Volkskrant maandag.
Versoepeling
Het ministerie van VROM heeft bij defensie aangedrongen op versoepeling van de regels. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) overlegt later deze week met het ministerie van VROM over het verbod. De VNG heeft het verbod eerder al aangekaart bij het ministerie.
Landmark
De 262 meter hoge woon- en kantoortoren moet een landmark in het Utrechtse Leidsche Rijn worden. Utrecht zou daarmee een stad met twee grote torens worden: de historische Dom en de diabolovormige toren.
Vanwege de enorme impact op de omgeving is de toren al langer onderwerp van discussie. De Belle van Zuylen is zichtbaar in een omtrek van zo'n vijftig kilometer. Daarmee zal de toren dagelijks door zo’n vijf miljoen mensen worden gezien.