Jemenieten naar de stembus voor één kandidaat

Laatste update:  21 februari 2012 13:05 info Bekijk op de kaart

SANAA - In Jemen gaat de bevolking dinsdag naar de stembus voor de verkiezing van een nieuwe president. Er is maar één kandidaat: de huidige vicepresident Abd-Rabbu Mansour Hadi.

AFP

De stemronde moet een einde maken aan het bewind van Ali Abdullah Saleh, die meer dan 33 jaar aan de macht is geweest. Geweld overheerste de aanloop naar de stembusgang.

Saleh stemde in november na maandenlange volksprotesten in met zijn vertrek. Hij droeg alle bevoegdheden over aan Hadi.

Diens 'uitverkiezing' dinsdag is omstreden in het armste Arabische land. Regionale leiders in het noorden en het zuiden hebben laten weten dat ze niets zien in de stemronde.

'Historische dag'

De enige kandidaat noemde het een 'historische dag' voor zijn land, toen hij dinsdag zijn stem uitbracht.

Hadi wordt gesteund door zowel de partij van Saleh als oppositiepartijen. Het is de bedoeling dat hij 2 jaar aanblijft. Dan worden presidents- en parlementsverkiezingen gehouden.

Winnares van de Nobelprijs voor de Vrede Tawakkul Karman juichte de stembusgang dinsdag ook toe. ''Dit is de dag dat Ali Abdullah Saleh vertrekt en die een einde maakt aan het despotisme en de onderdrukking."

Rebellen in het noorden en het zuiden van Jemen hebben echter laten weten dat ze niets zien in de stemronde. Separatisten in het zuiden hebben dinsdag in de zuidelijke stad Aden zelfs de helft van de stembureaus gesloten.

Opstand

In de kielzog van de revoluties en opstanden in onder meer Tunesië, Egypte en Libië gingen sinds februari vorig jaar ook grote groepen Jemenitien de straat op om te betogen tegen het autoritaire bewind van Saleh.

De inwoners van het straatarme land kwamen in opstand tegen de slechte economische situatie en corruptie. Ze eisen politieke hervormingen en een direct vertrek van de president. Om de opstand te sussen kondigde Saleh vorig jaar meermaals zijn vertrek aan, om die belofte vervolgens steeds niet na te komen.

Onschendbaarheid

In ruil voor onschendbaarheid tekende Saleh op 23 november 2011 dan echt een machtsoverdracht. Zondag keurde de regering van Jemen een wet goed die de ex-president en al zijn medewerkers vrijwaart van rechtsvervolging voor de misdaden tijdens zijn bewind. Saleh regeerde Jemen 33 jaar lang.

Alles over de onrust in het Midden-Oosten

Reageer op dit artikel:
Stuur door:
Deel artikel:

Eerdere berichten

Eerder

Dossier Egypte

Lees alle berichten over de situatie in Egypte

Verkiezingen Egypte

Egypte telt stemmen na de eerste ronde van de presidentsverkiezingen die lijken uit te lopen op een finale tussen de Moslimbroeders en 'Mubarak'.

Lees verder (4)

Aanslag Jemen

Al-Qaeda heeft de verantwoordelijkheid opgeëist voor de zelfmoordaanslag in Jemen. Door de bomexplosie vielen zeker 96 doden.

Lees meer

George W. Bush

Oud-president van Amerika George W. Bush prijs de Arabische Lente.

Lees meer

Verkiezingen Syrë

De Syriërs kiezen ondanks het geweld in hun land maandag een nieuw parlement.

Alles over de verkiezingen

Aanslagen Damascus

Extremisten van een duistere beweging hebben zaterdag de verantwoordelijkheid opgeëist voor de bloedige bomaanslagen van donderdag in Damascus waarbij zeker 55 doden vielen. 

Lees meer

Verkiezingen Egypte

Egypte gaat op 23 en 24 mei naar de stembus voor de eerste presidentsverkiezingen sinds de val van Hosni Mubarak.

Achtergrond: Anticlimax dreigt

Alles over de verkiezingen

Verkiezingen Libië

Libië maakt zich op voor de eerste vrije verkiezingen sinds de val van ex-dictator Kaddafi, die in juni worden gehouden.

Alles over de verkiezingen

Volg NU.nl

Altijd en overal op de hoogte blijven van het laatste nieuws? Volg NU.nl op sociale media of download een van onze apps.

Bekijk alle opties