Tijdelijke grondwet Tunesië goedgekeurd

Laatste update:  11 december 2011 10:02 info Bekijk op de kaart

TUNIS - Afgevaardigden in Tunesië zijn het zaterdag eens geworden over een nieuwe, tijdelijke grondwet. 

AFP

De stemming werd geboycot door de oppositie. Die vindt dat de premier in de tijdelijke grondwet te veel macht krijgt, ten koste van de president. Zo mag de president bestuurders alleen benoemen en ontslaan in overleg met de premier.

In de tijdelijke grondwet staat ook dat alleen moslims van minstens 35 jaar oud president van Tunesië mogen worden.

Tunesië stelt na de parlementsverkiezingen, die mogelijk volgend jaar worden gehouden, een definitieve grondwet op.

Goedgekeurd

De 26 wetsartikelen die de grondwet telt, werden allemaal afzonderlijk goedgekeurd door de leden van de raad. De afgevaardigden werden in oktober gekozen.

Het waren de eerste vrije verkiezingen in Tunesië sinds de val van dictator Zine al-Abidine Ben Ali, die in januari naar Saudi-Arabië vluchtte nadat zijn volk in opstand was gekomen. Hij was sinds 1987 president.

Groot blok

De conservatief-islamitische partij Ennahda vormt met 98 van de 217 zetels het grootste blok in de raad. Hamadi Jebali van Ennahda is volgens betrokkenen de gedoodverfde kandidaat voor het premierschap.

Mensenrechtenactivist Moncef Marzouki van het centrumlinkse Congres voor de Republiek (PCR), dat samenwerkt met Ennahda, wordt waarschijnlijk president.

Voorzitter van de raad Ben Jaafar sprak na de goedkeuring van de grondwet van een ,,historisch moment, het begin van een nieuw Tunesië''. Hij kondigde aan dat de raad maandagmiddag stemt over het presidentschap.

Alle berichten over de Arabische Lente in ons nieuwsdossier

Reageer op dit artikel:
Stuur door:
Deel artikel:

Eerdere berichten

Eerder

Dossier Egypte

Lees alle berichten over de situatie in Egypte

Verkiezingen Egypte

Egypte telt stemmen na de eerste ronde van de presidentsverkiezingen die lijken uit te lopen op een finale tussen de Moslimbroeders en 'Mubarak'.

Lees verder (4)

Aanslag Jemen

Al-Qaeda heeft de verantwoordelijkheid opgeëist voor de zelfmoordaanslag in Jemen. Door de bomexplosie vielen zeker 96 doden.

Lees meer

George W. Bush

Oud-president van Amerika George W. Bush prijs de Arabische Lente.

Lees meer

Verkiezingen Syrë

De Syriërs kiezen ondanks het geweld in hun land maandag een nieuw parlement.

Alles over de verkiezingen

Aanslagen Damascus

Extremisten van een duistere beweging hebben zaterdag de verantwoordelijkheid opgeëist voor de bloedige bomaanslagen van donderdag in Damascus waarbij zeker 55 doden vielen. 

Lees meer

Verkiezingen Egypte

Egypte gaat op 23 en 24 mei naar de stembus voor de eerste presidentsverkiezingen sinds de val van Hosni Mubarak.

Achtergrond: Anticlimax dreigt

Alles over de verkiezingen

Verkiezingen Libië

Libië maakt zich op voor de eerste vrije verkiezingen sinds de val van ex-dictator Kaddafi, die in juni worden gehouden.

Alles over de verkiezingen

Volg NU.nl

Altijd en overal op de hoogte blijven van het laatste nieuws? Volg NU.nl op sociale media of download een van onze apps.

Bekijk alle opties