Noorse minister stapt op om aanslagen Breivik

Laatste update:  11 november 2011 13:07 info

OSLO - De Noorse minister van Justitie en Politie, Knut Storberget, treedt af. Hij voelt de verantwoordelijkheid voor de bloedige aanslagen in juli in Oslo en het eiland Utoya.

Foto:  ANP

Dat maakte de Noorse premier Jens Stoltenberg vrijdag bekend tijdens een ingelaste persconferentie.

 Parlementaire hoorzittingen onthulden donderdag nog nieuwe fouten van de hulpdiensten. Zo werd Anders Behring Breivik, die heeft bekend de 77 doden te hebben veroorzaakt bij de aanslagen, 7 minuten later gearresteerd dan tot nu toe officieel werd aangehouden.

Ook lijkt niemand te weten wie een lange rij ziekenauto's onnodig lang tegenhield.

Familie

''Ik had gehoopt dat hij zou blijven'', zei premier Stoltenberg. ''Knut Storberget had veel op zijn bord en wil nu graag meer tijd met zijn familie doorbrengen.''

De premier zei de afgelopen tijd veel intensieve, persoonlijke gesprekken met de vertrekkende minister te hebben gevoerd en wist dat hij zich erg verantwoordelijkheid voelde voor de gebeurtenissen in juli.

Crisisbeheer

Zijn baan wordt overgenomen door Grete Faremo, sinds 2009 minister van Defensie.

Met de benoeming van defensieminister Faremo op justitie komt volgens kenners het regeringsbeleid nog meer op crisisbeheer te liggen. Voormalig staatssecretaris van Defensie Espen Barth Eide wordt de nieuwe minister voor de strijdkrachten en landsverdediging.

De Noor Anders Behring Breivik zit als enige verdachte vast en heeft toegegeven achter de aanslagen te zitten. Daarmee wilde hij de Arbeiderspartij van premier Stoltenberg treffen. Breivik ziet de sociaaldemocratie en de islam als bedreiging voor de Europese cultuur.

Reageer op dit artikel:
Stuur door:
Deel artikel:

Eerdere berichten

Eerder

Volg NU.nl

Altijd en overal op de hoogte blijven van het laatste nieuws? Volg NU.nl op sociale media of download een van onze apps.

Bekijk alle opties

Meer over het proces

De rechtszaak tegen Breivik zal minstens 2,5 maanden duren. Eind juli wordt het vonnis verwacht in het grootste en duurste proces ooit in de Noorse geschiedenis.

Lees meer

Chronologie aanslagen

Breivik pleegde vorig jaar juli twee aanslagen, die 77 mensen het leven kostten. Een korte chronologie van de gebeurtenissen.

Lees meer

Aanslagen Noorwegen

Breivik spaarde niemand op Utoya. De slachtoffers, overwegend tieners en jongeren in de leeftijd van 14 tot 25 jaar, waren op een jeugdkamp van de sociaaldemocratische partij.

Bekijk fotoserie (15)

Noorwegen

Tienduizenden mensen in Noorwegen hebben donderdag als daad van verzet tegen haat en terreur gezamenlijk een kinderliedje gezongen.

Bekijk fotoserie (6)