Politieke partijen gesterkt door CPB-analyse

Laatste update:  20 mei 2010 19:13 info

DEN HAAG - De politieke partijen hebben donderdag positief gereageerd op de analyses van het Centraal Planbureau (CPB).

Foto:  ANP

 Bekijk video

Zo voelt de VVD zich gesterkt door de analyses, vooral omdat het CPB bevestigt dat de staatsschuld op termijn bij de VVD het snelste daalt.

''De VVD laat de kiezer hiermee zien dat wij daadwerkelijk orde op zaken stellen. Onze prioriteit ligt bij een sterke economie, dit bereiken wij door de financiën op orde te brengen en te investeren in onderwijs, bereikbaarheid en veiligheid."

Rutte is ook blij met de 400.000 extra banen die het CPB voorspelt bij het VVD-programma.

CDA

Het verschil tussen het CDA en de VVD is dat het CDA fatsoenlijke maatregelen neemt en de VVD niet. ''Bij de VVD gaan de huren 60 procent omhoog, een explosie."

"Dat gaat ten koste van de koopkracht van ouderen en gezinnen. Dat noem ik niet fatsoenlijk'', zei CDA-minister van Financiën Jan Kees de Jager dinsdag.

Uit de CPB-analyses blijkt dat de burger bij het CDA, op de SGP na, het slechtst af is met zijn koopkracht. Maar volgens De Jager zit het CDA ''op koopkrachtbehoud'' en liggen de partijen qua koopkracht heel dicht bij elkaar. Hij richtte zijn pijlen op de VVD. ''Die toont zijn ware gezicht. Niet de medisch specialisten, maar de mensen die zorg nodig hebben gaan er op achteruit.''

PvdA

PvdA-leider Job Cohen benadrukt in een reactie op de analyses van het Centraal Planbureau dat de PvdA, in tegenstelling tot het CDA en de VVD, de koopkracht wél op peil houdt en tegelijk de overheidsfinanciën op orde brengt.

''Maar waar we écht trots op zijn is dat wij niet alleen het hele probleem oplossen, maar dat wij laten zien dat dat eerlijk kan'' aldus Job Cohen. ''Wij vragen een bijdrage van banken en de hoogste inkomens en verlagen de belastingen zodat de koopkracht voor mensen met een normaal inkomen op peil blijft.''

PVV

Het CPB heeft met een ''socialistische bril'' een grote ''rode streep'' door de maatregelen van de PVV gehaald. Die beschuldiging uitte PVV-leider Geert Wilders donderdag.

Hij is zeer teleurgesteld dat het CPB de mogelijke besparingen op de kosten van immigratie niet wilde meerekenen. Volgens Wilders zijn daar tientallen miljarden euro's te besparen.

Wilders was blij dat zijn partij het goed doet op veiligheid en zorg. ''En we zijn de enige bij wie de huizenprijzen niet dalen. Henk en Ingrid zijn bij ons het beste af.''

GroenLinks

GroenLinks biedt naar eigen zeggen ''hét sociale en groene alternatief voor kil bezuinigen''. Dat blijkt volgens de partij uit de analyses.

''De sociale en groene hervormingen van GroenLinks zorgen ervoor dat de overheidsfinanciën op orde komen, er 300.000 extra banen bijkomen, het onderwijs verbetert met de meest effectieve investeringen, de uitstoot van broeikasgassen drastisch omlaag gaat en de files met 60 procent worden verminderd'', aldus GroenLinks-leider Femke Halsema.

''Bij GroenLinks blijft de koopkracht op peil. De lage en middeninkomens gaan er op vooruit door een verlaging van de belastingtarieven in de eerste schijven."

SP

De SP vindt dat uit de doorrekeningen blijkt dat de partij de kampioen is van de koopkracht. ''De SP bewijst hiermee dat er ook een sociale uitweg uit de crisis is'', aldus SP-Tweede Kamerlid Ewout Irrgang.

Volgens hem slaagt zijn partij er de komende vijf jaar in meer dan de helft van alle begrotingsproblemen in de komende vijftig jaar op te lossen. Ook worden de inkomensverschillen verkleind.

Een bankenheffing zou 1 miljard euro per jaar moeten opleveren. Volgens Irrgang een noodzakelijke maatregel om ook de in zijn ogen veroorzakers van de huidige crisis te laten bijdragen aan het herstel van de overheidsfinanciën.

D66

Ook D66-leider Alexander Pechtold toont zich tevreden over de doorrekening van zijn verkiezingsprogramma. Volgens hem blijkt het ''het meest evenwichtige programma''.

Pechtold benadrukt dat zijn partij structurele hervormingen doorvoert. Ook op het gebied van filebestrijding en vergroening van de economie scoort D66 volgens hem goed.

Hij herhaalde zijn pleidooi voor een kabinet met PvdA, VVD, GroenLinks en D66, dat progressief is en hervormingen doorvoert.

Rouvoet

ChristenUnie-leider André Rouvoet is blij dat het CPB volgens hem het christelijk-sociaal profiel van de ChristenUnie bevestigt. ''We bezuinigen meer dan linkse partijen en hervormen meer dan rechtse partijen zodat we de overheidsfinanciën op lange termijn op orde brengen.'', aldus Rouvoet.

''We ontzien daarbij echter lage inkomens en gezinnen en zorgen voor terugdringing van broeikasgassen. Voor solide, sociale en groene keuzes moet je daarom bij de ChristenUnie zijn'', zegt Rouvoet.

Reageer op dit artikel:
Stuur door:
Deel artikel:

Meer Nieuws nieuws

Eerder

Alle stemmen

Alle stemmen zijn geteld. Hier een overzicht van de uitgebrachte stemmen per partij.

Verkiezingsavond

De voorlopige verkiezingsuitslag leidt tot grote spanning bij de politieke partijen.

Bekijk fotoserie

Interviews

Quote van de Dag

''Wij zijn ook zo'n partij die enorme potentie voor zetelwinst heeft, maar liefst 148.''

Lees meer quotes

Boekestijn vs Bijlo

Arend Jan Boekestijn en Vincent Bijlo schrijven elkaar dagelijks brieven over de campagne. Vandaag: Bijlo